Arborysta – kim jest i czym się zajmuje?

Mężczyzna który jest arborystą wspina się na wysokie drzewo

Artykuł partnera.

Choć zawód arborysty jest bardzo wiekowy, to wiele osób nie ma pojęcia o jego istnieniu czy też o tym, że zawód nosi dokładnie taką nazwę. Arborysta zajmuje się pielęgnacją i wycinką drzew przy wykorzystaniu metod alpinistycznych. To niebezpieczna i wymagająca praca, którą nie każdy może wykonywać. Co warto wiedzieć o tym zawodzie? Kim jest arborysta? Jak powinien przygotować się do wykonywania swoich obowiązków?

Czym zajmuje się arborysta?

Kiedyś arborystów nazywano chirurgami drzew. Ich zadaniem było precyzyjne usuwanie chorych gałęzi, suchych części drzew oraz tych fragmentów roślin, które zagrażają liniom energetycznym albo ludziom mieszkającym w ich otoczeniu. Aktualnie nie używa się już tego archaicznego nazewnictwa i zdecydowanie częściej po prostu mówi się o arborystach, których zadaniem jest dbanie o zieleń wszędzie tam, gdzie trudno jest się dostać, a konieczna jest interwencja specjalisty. Z założenia arborysta może nawet wyciąć całe drzewo – zaczyna od jego czubka i stopniowo schodzi coraz niżej, poruszając się przy pomocy haków i lin.

Odpowiednie predyspozycje

Przede wszystkim arborysta musi mieć odpowiednie predyspozycje. Chodzi o zespół wrodzonych cech, które umożliwią mu pracę. Bardzo ważne są mocne nerwy. W końcu nie każdy czuje się swobodnie na większej wysokości. Duża odporność na stres i siła fizyczna to bardzo ważne zalety dla arborysty. Usuwanie gałęzi z miejsc niedostępnych jest bardzo trudnym zadaniem i wiąże się z precyzyjnym operowaniem narzędziami w trudnych warunkach. Dużą zaletą jest sprawność fizyczna, która ułatwia poruszanie się nawet z przyczepionymi do pasa narzędziami. Nawet niewielkiej wielkości pilarki dla arborystów mają przecież swoją wagę i po jakimś czasie ich noszenie może stać się kłopotliwe. Z pewnością dobrze jest też mieć pasję do takiej pracy. To właśnie ona jest bezcenna w każdym zawodzie i umożliwia znoszenie nawet najtrudniejszych obowiązków z uśmiechem.

Odpowiedni sprzęt

Oczywiście arborysta musi dysponować odpowiednim wyposażeniem. Nie może przecież wspinać się na drzewa i ciąć ich gałęzi przy pomocy gołych dłoni. Podczas pracy na wysokości jest szczególnie ważne, by nic nie zawiodło. Co będzie, jeśli pilarka przestanie działać, gdy fachowiec znajduje się kilkanaście metrów nad ziemią? Schodzenie na dół, naprawa lub wymiana sprzętu i ponowne wejście zajmie przecież mnóstwo czasu. Z tego powodu tak ważne jest, by korzystać z urządzeń sprawdzonych marek. Pilarki Stihl nie bez powodu cieszą się tak dobrą opinią wśród profesjonalistów. Do tego nie można zapominać też o dobrym zabezpieczeniu samego siebie. Chodzi tutaj o odzież ochronną, która zabezpieczy skórę przed kontaktem z twardą korą i może dodatkowo ochronić ciało podczas ewentualnego wypadku przy pracy. Na wysokości konieczne jest też zabezpieczenie głowy. Lekki, ale wytrzymały kask jest niezbędny do tego, by można było w ogóle myśleć o tym, by wspiąć się na drzewo. Oczywiście konieczne jest wyposażenie się w sprzęt alpinistyczny. Haki, liny i uprzęże powinny być certyfikowane i dopuszczone do użytku profesjonalnego. Zarówno na nich, jak i na pilarkach nie powinno się oszczędzać. Od ich jakości zależy bezpieczeństwo oraz wygoda pracy na wysokości.

Skąd brać zlecenia?

Arboryści mają sporo zleceń. Wynika to z prostego faktu – jest ich niewielu. To bardzo elitarna profesja z racji bardzo specyficznej charakterystyki. Właśnie z tego powodu firmy oraz prywatni właściciele ogrodów bardzo często poszukują specjalistów, którzy poradzą sobie z przycięciem niepokornych gałęzi, które po prostu trzeba usunąć. Zwykle arboryści pracują na własnym sprzęcie, więc posiadanie własnej pilarki Stihl z pewnością jest wskazane. Jeśli chcesz pracować w tym zawodzie, musisz zdobyć niezbędne uprawnienia, które pozwalają na pracę na wysokości oraz opanować do perfekcji posługiwanie się narzędziami nawet w trudnych warunkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.