Asertywność – co to? Czy można się nauczyć bycia asertywnym?

Kobiety asertywne w rozmowie

Asertywność opłaca się zarówno zawodowo, jak i prywatnie. Nawet dziecko uczy się bronić siebie i swojego zdania. Samo złoszczenie się jest może wystarczające na początku, ale ta strategia behawioralna nie przydaje się w późniejszym życiu. Potrzeba czegoś więcej – asertywności. Szczególnie nieśmiałym ludziom nie jest łatwo konsekwentnie bronić swojego punktu widzenia i nie poddawać się zbyt szybko. Regularnie działają wbrew własnym interesom i cierpią z powodu skutków takiego postępowania. Ale asertywności można się nauczyć, trenować i wzmacniać ją.

Asertywność- definicja

Asertywność – co to właściwie jest? Najprościej mówiąc to zdolność by, mimo przeciwności, przeforsować własne pomysły i idee tak, aby osiągnąć określony cel. 

Balans między kompromisem a stawianiem na swoim

Chociaż łatwo jest podać definicję asertywności, ale już stosować ją w codziennym życiu dużo trudniej. Podczas, gdy cecha ta jest mile widziana w życiu zawodowym oraz prywatnym, osoby asertywne bywają określane jako uparte i nieskore do kompromisów. Potrzeba uważności, rozsądku i wrażliwości, by móc zawsze pozostać asertywnym, nie narażając się na ostracyzm towarzystwa. 

Czy jestem osobą asertywną?

Zwykle intuicyjnie wiemy, czy jesteśmy asertywni. Aby potwierdzić swoje przypuszczenia, można odpowiedzieć na następujące pytania:

  • Czy umiem aktywnie uczestniczyć w dyskusjach i wyrażać swoje zdanie?
  • Czy zgłaszam sugestie i wyrażam opinie niezależnie od możliwej negatywnej reakcji pozostałych dyskutantów?
  • Czy potrafię dyskutować spokojnie i obiektywnie?
  • Czy umiem przyjmować pochwały i dowody uznania bez umniejszania siebie?
  • Czy jestem świadomy swoich osiągnięć i potrafię dzielić się sukcesem?

Nawet jeśli powyższy test wykazał spore braki w dziedzinie asertywności, to nie powód do zmartwień. Każdy ma możliwość zmiany, bowiem istnieją ćwiczenia na asertywność.

Naucz się bronić siebie

Ćwiczenie asertywności nie oznacza nagłej zmiany w inną osobę. Potrzeba czasu i cierpliwości, by proces zmiany zakończył się sukcesem. Małe kroki można stopniowo wprowadzać do codziennego życia, sprawiając, że asertywność stanie się drugą naturą.

Co świadczy o asertywności?

  1. Idealne przygotowanie. Przygotowując się skrupulatnie do spotkań minimalizujesz ryzyko przeciwstawienia się faktom.
  2. Precyzyjne wyrażania się. Jasny język sprzyja zrozumieniu i pozwala uniknąć nieporozumień. Jest tak samo ważny, jak unikanie wypełniaczy wypowiedzi.
  3. Mowa ciała, postawa i głos. Wyprostowana, swobodna sylwetka, równy oddech w połączeniu z elokwentnym głosem i odpowiednim tempem wypowiedzi budują asertywność.
  4. Kontakt wzrokowy. Jest przejawem pewności siebie i asertywności. Za wszelką cenę należy unikać uciekania spojrzeniem, zawstydzonych uśmiechów i nerwowych gestów, takich jak zabawa długopisem.
  5. Czy wolno odmówić? Jeśli czemuś jesteś zdecydowanie przeciw, odmowa jest jedyną słuszną opcją.
Mężczyzna uczący się asertywności
Źródło: Pexels.com

Asertywność – ćwiczenia

Najważniejsza wskazówka, która poprawi asertywność to: praktyka, praktyka, praktyka. Nie należy unikać konfrontacji. Każda, nawet zakończona porażką dyskusja jest paradoksalnie krokiem do sukcesu.

Dobrze jest ustalić priorytet argumentów. Używając najpierw najsłabszego, można wpędzić przeciwnika w pułapkę. Drugą taktyką jest klasyczna triada: najpierw argument mocny, potem słaby, na koniec znowu silny. Obie taktyki sprawdzają się szczególnie dobrze, jeśli dyskutant pozostaje spokojny i zrelaksowany. Warto skorzystać z klasycznych ćwiczeń prezentacji.

Asertywność poprawią ćwiczenia języka ciała. To nie tylko dbanie o postawę, sposób mówienia i kontakt wzrokowy. Istnieją też triki, takie jak odwracanie wzroku – tylko najsilniejsi mogą sobie pozwolić na chwilowe ignorowanie rozmówcy.

Sposób wypowiadania się jest niezmiernie ważny. Warto nauczyć się mówić „nie”, zaczynając od najbardziej banalnych, codziennych sytuacji, na początek łagodząc komunikat krótkim, nie podlegającym dyskusji wyjaśnieniem. W wypowiedziach należy unikać form typu: „Chciałbym…”, „Mógłbym też… właściwie…”. Sugerują one niepewność.

Warto wzmacniać asertywność. Walka o władzę w firmie czy o pozycję w związku wymaga pewnych umiejętności.

Przypomnijmy: asertywność – co to jest? To zdolność do posiadania i realizowania własnych celów i zamiarów.

O autorze:

Patrycja Gepner – mgr pedagogiki specjalnej
o specjalności pedagogika terapeutyczna,
hipoterapeutka, zawodowo zajmuje się końmi w Niemczech.

Źródła:

  • Nikita Gribenko- „Durchsetzungsvermögen- privat und geschäftlich: Praxistraining” („Asertywność- prywatnie i zawodowo: ćwiczenia praktyczne”) 2018,
  • Johen Mai: https://karrierebibel.de/durchsetzungsvermoegen-verbessern/.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.