ASG – co to jest i jak zacząć przygodę z airsoftem?

Airsoft

Zaskakujące jest, że przy całej popularności paintballu, airsoft (ASG) jest raczej niszowym sportem, który znany jest tak naprawdę nielicznym. A jest to przecież świetna rozrywka, dostępna praktycznie dla każdego, która przy okazji jest bezpieczna i całkiem niedroga. Czym jest ASG i co jest potrzebne do tego, aby wziąć udział w zabawie?

Czym jest airsoft?

Airsoft, podobnie jak paintball, jest przede wszystkim formą gry zespołowej, łączącej w sobie elementy strzeleckie, taktyczne, a czasami także survivalowe. W przeciwieństwie jednak do paintballa broń używana w ASG (tzw. repliki ASG) nie posiada naboi wypełnionych farbą, są to bowiem niewielkie kulki, zazwyczaj plastikowe, o wielkości 6 mm (niekiedy 8 mm).

Z jednej strony pozwala to uniknąć zabrudzenia farbą i samo trafienie nie jest tak bolesne, z drugiej jednak wymaga uczciwości od graczy, którzy często muszą się po prostu przyznać, że zostali postrzeleni. A wiadomo, pokusa do pozostania w grze jest olbrzymia. Dlatego jednym z najważniejszych elementów w grach airsoftowych jest honor, do którego przywiązuje się tutaj bardzo duże znaczenie.

Jak wyglądają rozgrywki airsoftowe?

Gry airsoftowe mają różną postać. Najczęściej odbywają się według wcześniej ustalonych scenariuszy, które stanowią zarys tła rozgrywki i określają zasady gry oraz cele, jakie stoją przed drużynami. W ASG popularne są również rekonstrukcje walk czy starć militarnych, które odbyły się naprawdę.

Równie dobrze można po prostu ćwiczyć strzelanie do celu. Możliwości są tak naprawdę nieograniczone. A jedynym warunkiem koniecznym do wzięcia udziału w zabawie airsoftowej jest posiadanie repliki ASG oraz okularów ochronnych na oczy i dostęp do kawałka lasu lub opuszczonych budynków.

 

Czym są repliki ASG?

Podstawą airsoftu są repliki ASG, które bardzo często stanowią również element kolekcjonerski dla graczy. Cała magia airsoftu oraz replik ASG polega na świetnym odwzorowaniu rzeczywistości, zarówno pod kątem starć militarnych, jak i konstrukcji samych replik.

Repliki ASG są bowiem wierną kopią broni palnej, gdzie szczegółowość odwzorowania jest tak wielka, że po nauce obsługi repliki, nie będziemy mieć większych problemów z obsługą prawdziwej broni. Są one wykonywane z tworzyw sztucznych, metalu, a nawet elementów drewnianych. Najlepsze repliki są prawie nie do rozróżnienia. Oczywiście różni się mechanizm strzelecki, ale konstrukcja i wygląd pozostają takie same jak w oryginale.

Sklep ASG, czyli gdzie kupować sprzęt do airsoftu?

Na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju replik ASG, zarówno pod względem modeli i rodzaju broni, jak i jakości ich wykonania. Ceny replik są zatem bardzo zróżnicowane. Najtańsze kupimy już za około 100 zł, najdroższe kosztują nawet kilka tysięcy złotych. Żeby w Polsce znaleźć dobry sklep ASG, trzeba się jednak nieco wysilić.

Najlepiej w tym celu zasięgnąć języka wśród samych airsoftowców. Na stronie jednej z najstarszych społeczności ASG (WMASG) znajdziemy dokładne lokalizacje sklepów ASG (stacjonarnych i internetowych), a także giełdę ASG, gdzie można kupić używane repliki oraz pozostały sprzęt taktyczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.