Bezpieczne opalanie i prewencja przed oparzeniem – sprawdź, jak to zrobić!

Kapelusz i krem z filtrem przeciw poparzeniom słonecznym na kocu plażowym

Kto z nas nie lubi słońca? Jedni lubią ogrzać sobie twarz w jego promieniach w wiosenny dzień, inni nie wyobrażają sobie wakacji bez minimum tygodniowego urlopu na plaży lub nad basenem. Słońce dostarcza nam dobroczynnej witaminy D, ale nadmierna ekspozycja, zwłaszcza bez odpowiedniej ochrony, może mieć nieprzyjemne, a nawet groźne konsekwencje. Jak im zapobiec? Sprawdź nasze wskazówki, jak opalać się bezpiecznie, jak dobrać właściwy filtr SPF oraz jak ochronić najwrażliwsze części ciała przed poparzeniem, a w dłuższej perspektywie – przed przedwczesnym starzeniem się skóry!

Jak się opalać, żeby się nie spalić?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że promienie słońca działają na skórę przez cały rok, nie tylko podczas celowego, wakacyjnego opalania. Mamy do czynienia z dwoma typami promieniowania:

  • UVB

To promieniowanie, które jest odpowiedzialne za Twoją opaleniznę. Najbardziej intensywnie oddziałuje wiosną i latem. Może prowadzić do poparzeń z wieloma nieprzyjemnymi konsekwencjami, takimi jak zaczerwienienia, pęcherze czy swędzenie skóry;

  • UVA

To typ promieniowania, które ma miejsce przez cały rok, niezależnie od pogody. Wpływa na nas także w dni bez słońca. Promienie wnikają w głębokie warstwy skóry, powodując uszkodzenia, tym samym jej przedwczesne starzenie.

 

Jaki filtr żeby się opalić, a nie spalić?

SPF (z ang. Sun Protection Factor) to współczynnik oznaczający stopień ochrony przed słońcem. Wskazuje, o ile dłużej po użyciu danego ochronnego kosmetyku możesz pozostać na słońcu, nie narażając się na poparzenia. Podaną na opakowaniu kosmetyku wartość filtra np. 25, 50 mnożysz przez ilość minut, po ilu zazwyczaj dopada Cię rumień po opalaniu. To bardzo indywidualna kwestia, ponieważ wpływa na nią Twoja karnacja, sposób użycia kosmetyku ochronnego, a także szerokość geograficzna, w której aktualnie się znajdujesz. Przykładowo, jeśli masz jasną cerę, a do tego np. liczne piegi, zwykle opalasz się dość wolno, posiadasz znamiona lub cerę naczynkową, warto sięgnąć po najwyższą wartość filtra tzn. SPF 50. Będzie gwarancją najwyższej ochrony skóry przed poparzeniami również w przypadku kobiet w ciąży i dzieci. Zdarza się również tak, że poparzenie nie występuje od razu. Piekące zaczerwienienia mogą pojawić się również w kilka godzin po „zejściu” ze słońca.

Jak policzyć właściwą dla siebie wartość filtra SPF? – przykład:

Jeśli Twoja skóra reaguje dość szybko na słońce, np. zaczerwienienie występuje po 1 godzinie opalania, to dzięki zastosowaniu kosmetyku z filtrem SPF o wartości np. 25, możesz bezpiecznie opalać się przez ok. 25 godzin. Wynika to z prostego obliczenia:

(1h =) 60 min * (filtr) 25 = 1500 min, czyli 25h

Krem powinno się nałożyć równomiernie na skórę całego ciała, najlepiej jeszcze przed rozpoczęciem opalania, a aplikację powinno się powtarzać w ciągu dnia. Przed opalaniem warto zapoznać się z instrukcją użycia na opakowaniu danego kosmetyku. Sprawdź, kiedy nakładać SPF oraz jak nakładać SPF, by móc cieszyć się „bezpiecznym” słońcem jak najdłużej.

Musisz wiedzieć, że ochronne kremy z filtrem przeciwsłonecznym chronią tylko przed promieniowaniem UVB.

 

Jak dbać o twarz, żeby się nie starzała?

Słońce, choć ma dużo pozytywnych aspektów, ale niestety nie obchodzi się łaskawie ze skórą. Przed i podczas opalania warto więcej uwagi poświęcić skórze twarzy. By uniknąć przebarwień i przedwczesnych zmarszczek, postaw na specjalny, dobry krem do twarzy z filtrem 50, np. Avon Anew Solar Advance.       

Jak nakładać SPF pod makijaż?

Ten kosmetyk to świetna baza pod makijaż, a formuła z kwasem hialuronowym dodatkowo zapewni odpowiednie nawilżenie skóry. Nie wiesz, jak nakładać krem z filtrem na twarz, by zagwarantować sobie właściwą ochronę? Postępuj zgodnie z naszymi wskazówkami:

  1. Dokładnie oczyść skórę twarzy;
  2. Następnie niedużą jego ilość wklep w twarz i szyję, równomiernie pokrywając całą powierzchnię skóry;
  3. Wykonuj ruchy płynne od dołu do góry oraz na zewnątrz;
  4. Po aplikacji odczekaj chwilkę z makijażem, by krem delikatnie stopił się ze skórą.

Specjalne kremy do twarzy z filtrem lub ochronne kremy BB, np. Avon SPF 45, warto stosować nie tylko podczas opalania, ale na co dzień.

Artykuł na zlecenie partnera, tj. Avon.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.