Bio, Eko, Organic – co tak naprawdę oznaczają te skróty?

Ekologiczne warzywa

Moda na zdrową żywność, zdrowe produkty i zdrowe życie powoli docierają do naszego kraju. Jeszcze chwilę temu nie przejmowaliśmy się tonami jedzenia wyrzucanymi co roku i nieekologicznymi opakowaniami, dziś wciąż stawiamy na węgiel, ale przyjdzie czas, gdy i my zaczniemy myśleć całkiem serio o naszej planecie. Już dziś w sklepach można znaleźć wiele produktów z napisem „bio”, „organic” czy „eko”. Co one oznaczają i co oznaczać powinny?

Bio czyli biologia?

Szerokie pojęcie bio jest dziś często używane, głównie w sklepach i przez producentów. Powstały strefy bio, gdzie żywność jest taka właśnie (a przy okazji nieco droższa). Mamy więc duży, światowy trend, ale nie każdy wie, co oznacza wywołane do tablicy bio. Tym terminem określa się szeroką gamę produktów wytwarzanych naturalnie, ze składników dobrych dla natury, pochodzących z natury i chemicznie niezmodyfikowanych. Zdrowe produkty bio to przede wszystkim taka żywność, do której produkcji nie wykorzystano pestycydów, nawozów sztucznych, chemicznych polepszaczy, glutaminianów, emulgatorów, barwników czy antybiotyków. Są więc zdrowe dla organizmu.

Eko czyli ekologia

Motyw ekologicznej żywności jest niemal tak powszechny jak bio, z tym że nie ma osobnych stref w supermarkecie. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że bio to szersze pojęcie, w którym eko się zawiera. Eko to po prostu ekologiczne, a więc przygotowywane w zgodzie z naturą i dla tej natury dobre, nieniszczące jej. To wszystkie produkty, które nie wykorzystują chemicznych dodatków lub nie są produkowane w taki sposób, że planeta otrzymuje kolejny cios. Eko jest więc częścią bio, ale nie całą. To część ekologicznego jedzenia oraz produktów, które w procesie tworzenia nie wpływały na pogorszenie się kondycji naturalnej planety.

Organic czyli coś blisko ciała

Organic to skrót od organiczne, a więc pochodzenia naturalnego. Znów są to produkty dziś bardzo popularne, ale zawierające się w strefie bio. Organiczne produkty są biodegradowalne, dobre dla środowiska. To zdrowe jedzenie, którego produkcja jest organiczna, naturalna i zdrowa. Nie wykorzystuje chemicznych dodatków czy barwników, które nie są naturalne. To produkty zgodne z przyrodą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.