Ból głowy u dziecka – jak sobie z nim radzić?

Dziewczynka leży w łózku przez ból głowy

Materiał Partnera.

Dziecko skarżące się na ból głowy zawsze wzbudza niepokój u lekarza. Objawy takie mogą być związane z infekcją górnych dróg oddechowych czy zatok, ale mogą też sugerować poważną chorobę. Dlatego konieczne jest przeprowadzenie odpowiedniej diagnostyki. Skąd u dzieci ból głowy oraz jak go zwalczyć? Spis treści: 1. Nie tylko dorosłych boli głowa 2. Skąd u dzieci ból głowy? 3. Przebodźcowanie – co oznacza? 4. Zapalenie ucha u dziecka – objawy i leczenie 5. Przeziębienie – objawy u dzieci 6. Przegrzanie dziecka 7. Jak zwalczać ból głowy u dziecka?

Nie tylko dorosłych boli głowa

Choć ból głowy to dolegliwość, która towarzyszy wielu dorosłym, to stosunkowo często dotyka ona również dzieci. Choć trudno oszacować, jak dużo dzieci skarży się na ból głowy, bo nie wszystkie maluchy są w stanie jednoznacznie zidentyfikować tę dolegliwość, do lekarzy z takim objawem przychodzi dużo dzieci.

Ból głowy u dziecka może być równie przenikliwy i męczący jak u dorosłych. Co więcej, ponieważ dzieci nierzadko nie umieją nazwać tego rodzaju bólu, zwykle jest on bagatelizowany przez dorosłych. Pokutuje nawet nieprawdziwe przeświadczenie, że dzieci głowa nie boli. Nic bardziej mylnego!

Właśnie z tego powodu diagnostyka bólu głowy przez lekarza jest utrudniona. Ze względu na mnogość wtórnych przyczyn występowania bólu głowy u dzieci konieczne jest zebranie dokładnego wywiadu, a niekiedy także wykonanie dodatkowych badań obrazowych.

Skąd u dzieci ból głowy?

Ból głowy u dziecka może mieć wiele przyczyn. Dużo zależy od wieku dziecka i  obecności objawów towarzyszących. Jeżeli dolegliwości tej towarzyszy gorączka, katar, kaszel i inne objawy infekcji, jej przyczyną może być przeziębienie. Jeżeli w rodzinie występowały już nawracające migrenowe bóle głowy, dziecko również może cierpieć z tego powodu. Jeśli u dziecka dodatkowo pojawił się zez, występują poranne wymioty lub inne objawy neurologiczne, może to sugerować proces nowotworowy zlokalizowany wewnątrz czaszki. Choć guzy ośrodkowego układu nerwowego są rzadką przyczyną bólów głowy, to konieczne jest szybkie wdrożenie diagnostyki i wykluczenie ewentualnych zmian ogniskowych.

Pamiętaj również, że im mniejsze dziecko, tym mniej prawdopodobne jest wystąpienie bólów głowy bez uchwytnej przyczyny. Tym bardziej ważna jest pogłębiona diagnostyka i szukanie przyczyny dolegliwości.

Przebodźcowanie – co oznacza?

Umysł dziecka stale dojrzewa, przez co maluszek ma naturalnie występujące trudności ze skupieniem uwagi na danej rzeczy bądź czynności. W przypadku, kiedy wokół dziecka dzieje się zbyt dużo, a do niego samego dociera zbyt wiele bodźców, nie jest w stanie sobie z nimi poradzić. W takiej sytuacji może dojść do wystąpienia objawów takich, jak rozdrażnienie, uczucie zmęczenia czy też właśnie bólów głowy. Z tego powodu nadmierne rozpraszanie dziecka np. odtwarzaniem bajek podczas jedzenia lub puszczaniem głośnej muzyki, może ostatecznie skutkować tego typu dolegliwościami.

Oprócz możliwości występowania u przebodźcowanych dzieci bólu głowy, zaobserwujemy także rozkojarzenie, drażliwość, problemy z zasypianiem.

Zapalenie ucha u dziecka – objawy i leczenie

Dzieci chorują inaczej niż dorośli. Z tego względu niektóre choroby mogą nie przypominać swoimi objawami chorób znanych dorosłym. Jednym z przykładów może być zapalenie ucha u dziecka. Jest to dolegliwość, która dotyka najczęściej najmłodszych, a zachorowania mają miejsce z reguły w okresie letnim. Objawy zapalenia ucha u dziecka to m.in.:

  • ból głowy,
  • nudności i wymioty,
  • ból brzucha,
  • gorączka,
  • wyciek z ucha i dolegliwości bólowe z nim związane.

Najczęstszą przyczyną zapalenia ucha jest infekcja wirusowa, dlatego też antybiotyki nie zawsze stanowią pierwszy wybór w leczeniu tej choroby, a postępowanie ogranicza się do leczenia objawowego. Są jednak jasno określone wytyczne, które mówią, kiedy dziecko powinno otrzymać celowane leczenie antybakteryjne.

Przeziębienie – objawy u dzieci

Przeziębienie wywołane jest przez wirusy. Objawy takie jak: katar, kaszel, osłabienie i lekko podwyższona temperatura ciała są symptomami jednoznacznie kojarzonymi z infekcją wirusową. W przypadku przeziębienia dziecko uskarżać się może także na ból głowy. Jeżeli zatem zauważysz, że maluszek skarży się na ból głowy, a do tego zaczyna się u niego kaszel czy też ma zatkany nos, istnieje duże prawdopodobieństwo, że przyczynę stanowi infekcja wirusowa.

Przegrzanie dziecka

Innym powodem bólów głowy u dziecka może być jego przegrzanie. Objawy tzw. wyczerpania cieplnego to m.in. podwyższona temperatura ciała, pocenie się, nudności i wymioty, a także znacznie zwiększone pragnienie. W przypadku, kiedy dziecko przebywa na słońcu wyjątkowo długo, może dojść do udaru słonecznego. W takiej sytuacji dziecko najczęściej traci przytomność, jego skóra jest sucha i gorąca, ciepłota ciała może przekroczyć nawet 40 st.C. Z tego względu pamiętaj, aby latem unikać słońca pomiędzy 10.00 a 15.00, dbać o odpowiednie nawodnienie oraz nie zapominać o nakryciu głowy.

Jak zwalczać ból głowy u dziecka?

Aby skutecznie zwalczyć ból głowy u dziecka, należy przede wszystkim stwierdzić jego przyczynę. Kiedy dziecko cierpi z powodu czynnościowych bólów głowy, a więc takich, których przyczyny nie da się wskazać, można zastosować dostępne bez recepty leki przeciwbólowe, takie jak ibuprom czy paracetamol w odpowiedniej dawce. Zadbaj również o komfort dziecka i chroń go przed nadmiernym narażeniem na różnego rodzaju bodźce.

W przypadku bólów migrenowych konieczne może być zastosowanie specjalnych leków – tryptanów. Pamiętaj także, żeby w pierwszej kolejności wykluczyć stanowiące zagrożenie dla życia choroby mogące objawiać się właśnie bólem głowy, jak ma to miejsce w przypadku nowotworów ośrodkowego układu nerwowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.