Byliny wieloletnie kwitnące wiosną

Byliny kwitnące wiosną

Jest wiele przepięknych roślin, które kwitną wiosną przepięknymi kwiatami, a na dodatek nie wymagają wielkich nakładów pielęgnacyjnych. Przy tym mamy naprawdę wiele możliwości dopasowania gatunku do cienia czy na suche stanowiska.

Byliny na wilgotne stanowiska

Jeśli mamy w ogrodzie miejsce, które jest bardziej wilgotne niż inne. Aby je zagospodarować mamy dwa wyjścia albo zmienić warunki wodne albo obsadzić teren roślinami, dla których takie środowisko jest optymalne.

Byliny niskie okrywowe

Barwinek pospolity czuje się bardzo dobrze na wilgotnym i półcienistym stanowisku. Idealna roślina do zadarniania miejsc wśród drzew. Jest to roślina z naszych krajowych gatunków. Idealnie nadają się do leśnych ogrodów.

Dąbrówka rozłogowa to kolejna moja propozycja dla wilgotnych miejsc w ogrodzie. Bardzo ładnie kwitną wiosną kolorem niebieskim jej wzniesione pędy kwiatowe. Mają również gatunki o kolorowych liściach, które przez resztę roku stanowią ozdobę.

Średniej wysokości

Aster alpejski lubi mieć wilgotne miejsce pod nogami ale nie pogardzi gorszym stanowiskiem. Preferuje słońce ale też półcień mu nie przeszkadza. Idealna na rabaty, ogrody skalne oraz pojemniki. Chętnie odwiedzana przez pszczoły.

Ciemierniki to są kwiaty, które jako pierwsze pojawiają się w ogrodzie, potrafią kwitnąć nawet gdy wszystko pokryte jest jeszcze śniegiem. Dobrze zakorzenione okazy są odporne na suszę. Roślina jest zimozielona i dorasta do około 50 cm wysokości.

Byliny na suche stanowiska

Mając przesychającą glebę w ogrodzie, zamiast montować odpowiednie nawodnienie, warto zastanowić się nad doborem roślin, które sobie dobrze poradzą w takich warunkach.

Niskie

Goździki sine rosną do wysokości 40 cm. Tworząc srebrną darń, która zakwita już w czerwcu i utrzymuje się do jesieni. Kolor kwiatów może być biały, liliowy czy czerwony. To wybitni fani suchego, kwaśnego stanowiska w pełnym słońcu.

Kuklik szkarłatny to kolejna propozycja na rabatę czy do ogródka skalnego. Kwitnie od maja czerwonymi, przyciągającymi wzrok kwiatami. Osiąga wysokość do 30 cm.

Średniej wysokości

Kocimiętka Fassena kwitnie bardzo efektownie tworząc przepiękny dywan kwiatów. Lubi słońce ale jest wrażliwa na nadmiar wody. Powinna być żyzna ale na gorszej też sobie poradzi.

Miłek wiosenny to kwitnąca na piękny, żółty kolor roślina. Kwiaty pojawiają się już nawet w marcu. Idealnie nadaje się do ogródków skalnych czy rabat naturalistycznych. W jednym miejscu rośnie nawet kilkadziesiąt lat.

Źródło:

  1. Kosmos – Problemy Nauk Biologicznych -Tom 61, 2012, Numer 1 – http://kosmos.icm.edu.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.