Chorwacja samolotem czy samochodem?

Wyjazd do pięknej Chorwacji i spędzanie tam urlopu

Chorwacja od lat jest jednym z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych. Niektórzy decydują się na wyjazd własnym samochodem, a inni lecą samolotem. Zwykle druga opcja wychodziła nieco taniej. Niestety w tym sezonie wzrosły ceny nie tylko paliwa, ale także biletów lotniczych.

Podróż samolotem – szybka, ale problematyczna

Lot samolotem może być tańszą opcją niż podróż samochodem, zwłaszcza jeśli znajdziemy jakąś promocję na bilety, na przykład na stronie tanich linii lotniczych. Oczywiście taka podróż jest znacznie szybsza niż autem, ponieważ lot trwa około półtorej godziny. Do tego należy jednak doliczyć czas oczekiwania na lotnisku i dojazd do niego, a także późniejsze przemieszczanie się w Chorwacji do miejsca docelowego. W praktyce więc czas podróży może dochodzić do 6 godzin. Nawet w najgorszym razie, a więc w sytuacji opóźnień na lotnisku, podróż samolotem będzie znacznie krótsza niż ta samochodem. Sprawdź tanie loty do Chorwacji i wybierz coś dla siebie. W tym miejscu warto jednak zaznaczyć, że koszt podróży będzie tym droższy, im więcej osób leci i im więcej bagażu ze sobą zabiera. W lipcu dwie osoby dorosłe, które zdecydują się na jeden dodatkowy bagaż oraz miejsca obok siebie, będą musiały zapłacić od 1600 do 2000 złotych za lot w obie strony. Dodatkowym problemem jest brak możliwości przewiezienia sporej ilości bagażu, co ma znaczenie dla rodzin z dziećmi oraz dla tych, którzy chcą kupić na miejscu alkohole, pamiątki i inne rzeczy. Nie ma także możliwości swobodnego przemieszczania się po kraju.

Podróż samochodem – wygodna, ale droga i długa

Podróż samochodem jest zwykle bardzo wygodna, ponieważ można zabrać ze sobą, co się chce, a także kogo się chce. Nie ma tutaj żadnych ograniczeń. Warto jednak zaznaczyć, że w jedną stronę czas podróży wynosi minimum 10 godzin, a z Polski północnej nawet 15 godzin. Dodatkowo koszty paliwa są obecnie bardzo wysokie, co oznacza, że nawet przy spalaniu 7 litrów na 100 kilometrów za 1000 kilometrów trzeba zapłacić minimum 560 złotych. Cała podróż to jednak więcej niż 1000 kilometrów, a do tego trzeba doliczyć winiety i opłaty za autostrady. Z drugiej strony podróż jest swobodniejsza, można zatrzymać się w dowolnych miejscach, robić przystanki, nie ma także uciążliwej kontroli na lotnisku i niewygodnego lotu. Koszt podróży za dwie osoby wychodzi podobnie jak w przypadku linii lotniczych, jednak może pojawić się dodatkowy stres. Dotyczy to szczególnie sytuacji, w której jest tylko jeden kierowca. Wybierając odpowiednią opcję dla siebie, a więc samolot lub samochód, należy wziąć pod uwagę nie tylko czas i cenę, ale także swobodę, wygodę, stres oraz indywidualne preferencje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.