Ciekawostki o Niemczech – co warto wiedzieć o tym kraju?

Niemcy na pierwszy rzut oka nie wydają się być krajem pasjonującym. Myśli się o tym państwie w kategoriach normalności i z pewnością nie budzi ono takich emocji jak kolorowa Hiszpania, pyszne i serdeczne Włochy czy tak różniąca się od Polski Skandynawia. Jednak jeśli zagłębimy się w niemieckiej kulturze i historii wychodzi na to, że to kraj co najmniej tak samo ciekawy jak nasi południowi lub północni sąsiedzi. I zdecydowanie warto dowiedzieć się o nim więcej.

W skrócie:

Niemcy nie cieszą się zbyt dobrą opinią wśród reprezentantów innych narodowości, ale czy słusznie? Uważani są za nację dominującą i pouczającą, jednak coraz częściej możemy się zetknąć z dowodami na to, że tak naprawdę są serdeczni i otwarci. Co o Niemcach sądzą inni Europejczycy? I co ciekawego warto wiedzieć o samym kraju?

Jak postrzegają Niemców pozostali Europejczycy?

O zachowaniu Niemców i postrzeganiu ich przez inne narodowości powstała książka pt.: „Tak nas widzi świat”. Absolutnie nie jest to pozycja naukowa, a jedynie społeczna, bazująca na luźnych rozmowach z różnymi ludźmi. Nie sposób jednak nie zauważyć, że – pomimo tego, że do książki informacje dostarczali niemieccy korespondenci – Niemcy zyskują w niej obraz co najmniej negatywny. Są uważani za naród dominujący z dużymi skłonnościami do pouczania innych ludzi. Uważa się również, że są niecierpliwi i szybko tracą panowanie nad sobą. W opozycji do tych cech stoi jednak zdyscyplinowanie Niemców, ich pracowitość oraz duże umiejętności organizacyjne. Co ciekawe, nie są to opinie jedynie mieszkańców Południa, np. Włochów czy Hiszpanów, ale także pozostałej części Europy.

Bardzo długo Niemcy były uważane za kraj bezbarwny i nudny i jeśli przed kimś jawił się wyjazd do Niemiec to głównie dlatego, że są one na takim poziomie gospodarczym, który pozwoli na wygodniejsze życie.

Na szczęście powoli obraz ten się odmienia. Niemcy zyskują sympatię coraz większej rzeszy ludzi, być może także dlatego, że dominację przejmują ludzie młodzi, niepamiętający choćby czasów II wojny światowej.  To sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na podróże do Niemiec. Bo – wbrew powszechnemu stereotypowi – jest tam co oglądać.

Garść ciekawostek o Niemczech

Niemcy są bardzo podobne do innych europejskich krajów. Mimo powściągliwości i dobrej organizacji wciąż pełno tam absurdów i zaskakujących rozwiązań wielu problemów. Co ciekawego warto wiedzieć o kraju naszych zachodnich sąsiadów? Oto kilka ciekawostek, o których mogliście nie mieć pojęcia!

  1. Prawdziwi piwosze. Niemcy są w Europie na drugim miejscu, zaraz za Irlandią, jeśli wziąć pod uwagę ilość wypijanego piwa. Można je u nich spożywać już od 16 roku życia i znajdziemy je tam w przedziwnych miejscach, np. w automatach na szpitalnych korytarzach. Matka idąca z wózkiem dziecięcym na spacer i popijająca piwo z butelki nie robi na nikim wrażenia, zwłaszcza w regionach z piwa słynących, np. Bawarii.
  2. Ogromna stolica. Berlin jest w pierwszej trójce największych europejskich stolic. Wyobrazić to sobie można, jeśli się porówna, że to niemieckie miasto jest aż dziewięć razy większe od Paryża!
  3. Piłkarska żyłka. Niemcy zaraz za Brazylią są najbardziej utytułowaną reprezentacją piłki nożnej na świecie.
    kobieta z pomalowaną twarzą i z piłką w dłoni
  4. Inna skala ocen. W Niemczech jedynka na sprawdzianie jest prawdziwym powodem do dumy. Za to z kompletem szóstek z pewnością nie przejdzie się do następnej klasy. Niemcy stosują odwrotną skalę ocen niż Polacy.
  5. Wyrazy bez końca. Niemcy są specjalistami w tworzeniu długich i bardzo skomplikowanych słów. Najdłuższe z nich ma 80 liter i brzmi Donaudampfschifffahrtselektrizitätenhauptbetriebswerkbauunterbeamtengesellschaft, co oznacza Stowarzyszenie Podległych Urzędników Głównego Biura Konserwacji (w ramach) Dunajskiej Spółki Wysyłkowej Przewożącej Produkty Statkami Parowymi. Ale bez obaw! Nawet Niemcy traktują je bardziej jako żart, niż realne słowo ze słownika.
  6. Żeeeelki! Popularne żelki HARIBO również są niemieckim dziełem, a co ciekawe – mają już 100 lat! Stworzył je Hans Riegel i to właśnie od pierwszych liter jego imienia i nazwiska, a także miejscowości, w której powstały (Bonn), pochodzi ich nazwa.
    misie żelki
  7. Kraj zamków i pałaców. W Niemczech znajduje się ich ponad 200, co jeden, to piękniejszy. Co ciekawe, zamek Neuschwanstein – jeden z najbardziej znanych niemieckich zamków, był inspiracją dla Walta Disneya do stworzenia logo. Któż z nas nie zna tego fragmentu pokazującego przepiękny bajkowy zamek, który pojawia się na początku każdego filmu disneyowskiej produkcji? Wiedzcie, że niemiecki zamek przyczynił się do jego powstania.

Podsumowanie

O Niemcach i ich kraju można by napisać jeszcze naprawdę wiele. Jednak wniosek ze wszystkich ciekawostek jest taki, że nie jest to do końca taki kraj, za jaki go uważamy. Sporo tu serdecznych i otwartych ludzi, zwłaszcza że pałeczkę powoli przejmują młodzi, którzy – nieobarczeni historycznym brzemieniem – inaczej podchodzą do wielu europejskich kwestii.

Ciekawostki o Niemczech czytają Państwo dzięki firmie Beata bus www.beatabus.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.