Co jest ważne przy wyborze materaca przeciwodleżynowego?

Szukanie odpowiedniego materaca przeciwodleżynowego

Utrata częściowej lub całkowitej sprawności jest niewątpliwie trudnym do zaakceptowania faktem, zwłaszcza że dotyka osób w każdym wieku. To przede wszystkim ogromny stres, który nierzadko prowadzi do załamania nerwowego i ciężkiej depresji. Wiele zależy jednak od najbliższych osób, które w tym trudnym momencie powinny okazywać członkowi rodziny ogromne wsparcie. Przejawem tego jest między innymi zadbanie o właściwe wyposażenie łóżka, na przykład w materac przeciwodleżynowy.

Skuteczna walka z odleżynami

Osoby, które są skazane na długotrwałe leżenie w łóżku powinny mieć zapewniony materac o odpowiednich parametrach. Musi on spełniać kilka najważniejszych funkcji, dzięki którym stan zdrowia chorego nie ulega pogorszeniu. Warto zatem poznać najważniejsze właściwości, które powinien posiadać produkt tego rodzaju. Odleżyny są bolesnymi ranami, które powstają w konsekwencji trwającego bardzo długo ucisku tkanek, może powstawać wówczas poważne niedotlenienie. Odleżyny mogą powstawać na biodrach, łopatkach, piętach, łokciach oraz kości ogonowej. Sygnałem wzbudzającym niepokój może być dobrze widziane zaczerwienienie w wymienionych obszarach, a następnie tworzą się bardzo bolesne pęcherze. W wyniku ich pękania powstają kolejne rany bardzo trudne do zagojenia, a w celu zapobiegania takim sytuacjom stosuje się właśnie wspomniane materace przeciwodleżynowe. Mają one specjalną konstrukcję, a najważniejszym faktem jest zastosowanie w niej techniki zmiennociśnieniowej. Efektem jest naprzemienne uciskanie tkanek skóry dotykających materaca, ale nie dociera do nich powietrze, dlatego rany odleżynowe nie powstają.

Materac przeciwodleżynowy

Rodzaje materaców przeciwodleżynowych

W ofertach wyspecjalizowanych sklepów medycznych dostępne są różne rodzaje materaców przeciw odleżynom. Wśród najczęściej wymienianych wyróżnia się te bąbelkowe i rurowe, różnica między nimi polega na budowie i ogólnym przeznaczeniu. Pierwszy model działa na zasadzie zmiennego ciśnienia, a sama nazwa wskazuje na podział materaca na komory wyglądem przypominające bąbelki. Takie rozwiązanie dedykowane jest głównie do leczenia odleżyn I stopnia, a także działań profilaktycznych. Maksymalna waga pacjenta nie może jednak przekraczać 90 kilogramów, są to najbardziej popularny rodzaj materaca, jaki istnieje na rynku, dlatego sprawdzi się bardzo dobrze dla większości unieruchomionych w łóżku osób.

Czym charakteryzuje się rurowy materac przeciwodleżynowy?

Zdecydowanie bardziej zaawansowaną opcją jest rurowy materac przeciwodleżynowy. Składają się na niego poprzecznie ułożone rury, które napełniane są pulsacyjnie powietrzem. Przeznaczone są one głównie dla cięższych pacjentów, ponieważ nieco łatwiej stracić równowagę i dotknąć podłoża. Ten model sprawdzi się w leczeniu odleżyn od II stopnia, a niekiedy istnieje możliwość wyjęcia poszczególnych komór naciskających na problematyczne obszary skóry. Za tym wszystkim idzie oczywiście koszt, ponieważ cena materaców rurowych jest wyższa od bąbelkowych. Innym produktem jest materac odleżynowy wykonany z pianki poliuretanowej. Nie zapewni on co prawda zmiennego ciśnienia, ale umożliwi wykonanie delikatnego masażu skóry i redukcję nacisku na miejsca zagrożone powstaniem odleżyn.

Materiał zewnętrzny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.