Co musisz wiedzieć o rozciąganiu – stretching dla początkujących?

Kobieta rozciąga się

Artykuł sponsorowany.

Stretching to coraz popularniejszy sposób na poprawienie efektów trenowania w niemalże każdej dyscyplinie. Sięgają po niego zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Pozwala on na dużo skuteczniejszą regenerację, poprawę osiągów i redukcję zakwasów.

Skuteczny stretching – na co pomaga?

Stretching polega na rozciągnięciu naszych mięśni. Poprawia to zakres ruchu w stawach, przez co przyczynia się do osiągania lepszych efektów w wykonywanej aktywności. Jeśli wykonamy stretching po ćwiczeniach, wesprze on redukcję napięcia mięśniowego i regenerację. Istnieją dwa typy stretchingu – rozciąganie dynamiczne i rozciąganie statyczne. Rozciąganie dynamiczne powinniśmy stosować przed treningiem, poprawia ono nasze osiągi i może zredukować występowanie kontuzji w trakcie ćwiczeń. Rozciąganie statyczne ma na celu odciążenie naszych mięśni, zredukowanie napięcia – powinniśmy je stosować zaraz po wysiłku. Nie powinniśmy wykonywać ćwiczeń statycznych przed wysiłkiem – bezpieczeństwo przede wszystkim. Ćwiczenia statyczne to skuteczny sposób na redukcję zakwasów. Podczas wykonywania stretchingu, pamiętajmy, że nie stanowi on rozgrzewki. Bezwzględnie powinniśmy odbyć ją przed przystąpieniem do rozciągania.

Jak skutecznie trenować stretching?

Stretching dla początkujących nie stanowi większego problemu – jak go wykonać przeczytasz na blogu www.prosportowy.pl. Trening składa się z tak podstawowych ćwiczeń, jak – wymachy rąk, krążenia ramion, pajacyki, skakanka, wykroki, sięganie dłonią za głowę, pochylenia tułowia z nogą na podwyższeniu. Więcej na temat poszczególnych planów treningowych i zakresu powtórzeń dowiesz się na stronie sklepu Prosportowy.pl.

Stretching poranny – czy to dobry pomysł?

Poranny stretching to bardzo dobry pomysł. Poprawi on nasze funkcjonowanie w trakcie dnia. Jeśli realizujemy stretching jako dodatek do treningu, możemy wykonać go po lub przed treningiem, wystarczy, jak wcześniej wspominaliśmy, wybrać pomiędzy dynamicznym lub statycznym treningiem.

Akcesoria do stretchingu – czy są nam potrzebne na start?

Stretching to nie jest sport, który wymaga dużych nakładów drogiego sprzętu. Możemy jednak nabyć akcesoria takie jak pasy do rozciągania, ekspandery, gumy treningowe. Z pewnością ułatwią i usprawnią trening. Jeśli myślimy o domowej siłowni, która umożliwi nam utrzymanie kondycji w każdych warunkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.