Co oznacza porowatość włosów?

Kobieta po teście na porowatość włosów

Jednym z parametrów określających włosy jest ich porowatość. Jego znajomość jest bardzo ważna, ponieważ nie tylko ułatwia pielęgnację, ale pozwala również dobrać odpowiednie zabiegi. Co zatem oznacza porowatość włosów i jakie są jej rodzaje? Jaka porowatość jest najlepsza? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Co oznacza porowatość włosów?

Porowatość włosów to parametr określający stopień odchylenia łusek, co oczywiście trudno jest zobaczyć gołym okiem. Warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że poszczególne typy włosów wykazują się innym stopniem porowatości, co przekłada się na sposób ich zachowywania się. W efekcie można wyróżnić:

  • włosy niskoporowate,
  • włosy średnioporowate,
  • włosy wysokoporowate.

Zasada określania porowatości włosów jest bardzo prosta, ponieważ niska porowatość występuje wtedy, gdy łuski szczelnie do siebie przylegają, a włosy są gładkie w dotyku. porowatość wzrasta, gdy łuski są odchylone, a w dotyku wyczuwalna jest szorstkość. Oczywiście należy zdawać sobie sprawę z faktu, że struktura włosów posiadanych przez każdego człowieka jest uwarunkowana genetycznie. W związku z tym niektórzy posiadają włosy kręcone, które są bardziej porowate niż włosy proste, a co za tym idzie są trudniejsze w stylizacji. Istotne jest jednak także to, że niektóre zabiegi (np. rozjaśnianie) wpływają na porowatość włosów, co sprawia, że może się ona zmieniać.

Jak wykonać test na porowatość włosów?

Znajomość porowatości włosów jest bardzo ważna ponieważ nie tylko ułatwia pielęgnację, ale pozwala również dobrać odpowiednie zabiegi. Jak przeprowadzić test na porowatość włosów? Warto w tym celu przeprowadzić mały eksperyment, który polega na:

  • wlaniu do szklanki (np. do połowy) czystej wody,
  • wyrwaniu włosa z głowy i położeniu go na tafli wody,
  • odczekaniu ok. 5 minut.

Jeśli po wskazanym czasie włos nadal będzie utrzymywał się na powierzchni wody z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że włosy są niskoporowate. Wynika to z faktu, że nie wchłaniają wody, czyli są gładkie. W przypadku, gdy włos znajdzie się pod wodą, ale nie opadnie na samo dno szklanki podejrzewać można średnią porowatość. Włosy wysokoporowate występują wtedy, gdy badany włos opadnie na dno szklanki, co będzie efektem wchłonięcia dużej ilości wody przez odchylone łuski.

Jaka porowatość włosów jest najlepsza?

Znając poszczególne typu porowatości włosów warto wiedzieć również to, który jest najlepszy. W związku z tym określić tym mianem można włosy średnioporowate, które sprawiają zdecydowanie najmniej problemów w stylizacji i pielęgnacji. Dlatego też zalecane jest przeprowadzanie takich zabiegów, które pozwolą wpływać na porowatość włosów i dążyć w kierunku uzyskania średnich poziomów. W efekcie będą one bowiem wyglądały nie tylko pięknie, ale również zdrowo.

Podsumowując należy stwierdzić, że porowatość włosów to istotny parametr określający łatwość ich pielęgnacji i stylizacji. W związku z tym jeżeli określenie porowatości sprawia problem warto udać się do fryzjera, który dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu trafnie wskaże typ włosów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.