Co robić w życiu zawodowym, aby być szczęśliwym?

szczescie w pracy

Gdybym przeprowadziła ankietę wśród ludzi na ulicy i zadała pytanie „co robić w życiu zawodowym, aby być szczęśliwym”? prawdopodobnie usłyszałabym większość odpowiedzi w stylu „trzeba znaleźć dobrze płatną pracę”, „wybrać odpowiedni dla siebie zawód”, itp. Coś w tym jest, jednak tak postawione pytanie wymaga rozwinięcia odpowiedzi.

Poznaj samego siebie, a znajdziesz odpowiedź na pytanie co robić w życiu zawodowym, aby być szczęśliwym

Przede wszystkim ważne jest, aby poznać dobrze samego siebie, określić swoje zainteresowania, to w czym jesteśmy dobrzy, co sprawia nam największą radość, a także to czy lubimy przebywać wśród ludzi czy raczej wolimy ich unikać. Ważny jest także wybór odpowiedniej szkoły i kierunku studiów.

Są to pierwsze kroki pozwalające osiągnąć późniejsze zadowolenie z pracy. Drugim krokiem jest postrzeganie swojej pracy, wyciąganie z niej pozytywów, korzyści. Warto także w pracy stawiać sobie realne cele, ambicje i dążyć do nich. Czasami wydaje nam się, że znudzenie pracą wynika z ciągłego wykonywania tych samych obowiązków i problem ten może rozwiązać jedynie zmiana pracy czy awans. Tak naprawdę radość z nowych obowiązków nie będzie trwała zbyt długo, dopóki nie dowiemy się co jest powodem odczuwania braku szczęścia i satysfakcji w pracy.

Zachowaj równowagę

To, co robisz w życiu zawodowym jest bardzo ważne. Warto jednak dać sobie szansę na odnalezienie równowagi pomiędzy życiem zawodowym i osobistym. Staraj się nie spędzać w pracy więcej niż jest to od ciebie wymagane. Miej czas na swoje pasje, wyjście z partnerem/partnerką do kina czy wspólne popołudnie z rodziną. Odpowiednio ułożony harmonogram pozwoli nie tylko na połączenie pracy z życiem osobistym, ale także zredukuje pojawiające się w pracy napięcie.

Nie patrz na bariery

bycie szczesliwym w pracy
Źródło: pexels.com

Jeśli zastanawiasz się co robić w życiu zawodowym, aby być szczęśliwym to na pewno zapomnij o barierach! Nie myśl, że nie poradzisz sobie z nowym zleceniem, poprowadzeniem konferencji. Takie myślenie to pułapka, która zamyka Cię na nowe doświadczenia i tym samym szufladkuje.

Innym bardzo wartościowym sposobem na odnalezienie szczęścia w życiu zawodowym jest własny plan działania, który tak naprawdę jest łatwy w przygotowaniu. Zastanów się co daje Ci największą satysfakcję w pracy, do czego chcesz dążyć, co już udało Ci się zrobić, a co wg Ciebie powinieneś/powinnaś mieć. To ułatwi Ci podejmowanie decyzji i nowych wyzwań.

Bądź aktywny

Ćwicz! Staraj się minimum raz w tygodniu poświęcić czas na aktywność fizyczną, dzięki czemu podniesiesz poziom endorfin i zapobiegniesz spadkom nastroju.

Warto podkreślić, że nigdy nie znajdziemy idealnej pracy, czyli takiej która da nam miłą atmosferę każdego dnia, brak stresu, presji ze strony innych pracowników. Liczy się nasze podejście do wykonywania swojego zawodu, dlatego też skupiajmy się na pozytywnych aspektach pracy, a wówczas bez wątpienia nasze życie zawodowe będzie radosne i szczęśliwe.

Mamy nadzieję, że chociaż po części udało nam się odpowiedzieć na nurtujące Was pytanie „Co robić w życiu zawodowym, aby być szczęśliwym?”.

One Reply to “Co robić w życiu zawodowym, aby być szczęśliwym?”

  1. W dzisiejszych czasach ciężko jest zachować równowagę między życiem osobistym, a pracą. Chcąc mieć pieniądze na przyjemności czy rozwijanie pasji, trzeba dużo pracować. Takie trochę błędne koło …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.