Co to jest karboksyterapia i dlaczego warto ją wykonać?

kobieta dotykająca uda

Karboksyterapia to jeden z najnowocześniejszych zabiegów pielęgnacyjnych przeznaczony do wielofunkcyjnej terapii wielu partii ciała. Świetnie radzi on sobie w walce ze skórą problematyczną – nie tylko w obrębie twarzy, ale także nóg, pośladków czy brzucha. Skuteczność działania zabiegu potwierdza szerokie grono profesjonalistów. Kosmetolodzy i specjaliści medycyny estetycznej, którzy stosują w swych salonach i klinikach karboksyterapię, cenią tę metodę za jej uniwersalne przeznaczenie oraz wieloaspektowe działanie. Praktycy podkreślają także jej innowacyjne znaczenie w pielęgnacji tkanek skórnych; zabieg ten bowiem został uznany – obok znanego wszystkim botoksu – za jedno z największych odkryć w dziedzinie kosmetologii. W poniższym artykule wyjaśniamy, na czym na czym polega „magia” karboksyterapii oraz jakie są możliwości jej potencjalnych zastosowań.

Kluczowym czynnikiem aktywizującym proces karboksyterapii jest CO2 – dwutlenek węgla, który jako nieorganiczny związek chemiczny zostaje wprowadzony bezpośrednio pod skórę pacjenta. Zaaplikowany do obiegu wewnętrznego gaz rozchodzi się w tkankach skórnych i powoduje rozszerzanie się naczyń krwionośnych. Etap ten nazywany jest przez specjalistów wazodylatacją i pozwala na zachowanie równowagi całego organizmu. Poprawa ukrwienia następuje poprzez stopniowy rozkurcz w ściankach tych kanek, krew w miejscu aplikacji gazu przepływa szybciej, a zwężone naczynia krwionośne zostają udrożnione. CO2 regulując mikrokrążenie w organizmie, prowadzi do regeneracji skóry w jej wewnętrznej strukturze. Dzięki temu procesowi skóra na poziomie komórkowym już w początkowym etapie zabiegu zostaje wzbogacona o dodatkowe cząsteczki tlenu i składniki odżywcze. Komórki zostają odżywione, a to czyni skórę bardziej nawilżoną i dotlenioną.

Wpływ dwutlenku węgla na skórę uwidacznia się także na poziomie podskórnych tkanek tłuszczowych – wprowadzony do organizmu gaz powoduje lipolizę, czyli eliminację (redukcję) nagromadzonego  tłuszczu. Dzieje się tak, ponieważ bezpośrednią konsekwencją iniekcji CO2 do warstwy podskórnej jest niemalże natychmiastowa reakcja zapalna. Gwałtowne łączenie się wspomnianych wcześniej cząsteczek tlenu z dwutlenkiem węgla prowadzi do rozkładu drugiego z gazów i powstania stanu zapalnego. Produktem ubocznym tej reakcji jest kwas węglowy mający zdolność rozpuszczania komórek tłuszczowych. Zwiększone ukrwienie przyśpiesza zdolności metaboliczne organizmu, a złogi tłuszczu w miejscu zastosowania karboksyterapii zaczynają ulegać rozpadowi. Proces ten pomaga więc nie tylko wypielęgnować skórę, ale także wymodelować sylwetkę i pozbyć się niepotrzebnych kilogramów. Specjaliści J’adore Instytut w Krakowie i Warszawie wykonują zabiegi karboksyterapii niezwykle często z olbrzymim sukcesem.

Warto wspomnieć, że rozbijaniu nagromadzonych tkanek towarzyszy wzmożona produkcja kolagenu i elastyny – związków odpowiedzialnych za jędrność i elastyczność skóry. Stymulacja ich rozwoju wspiera z kolei odnowę tkanek skórnych, prowadzi do wygładzenia ich powierzchni i usunięcia tzw. „pomarańczowej skórki”, czyli cellulitu. Zadowolenie pacjentów borykających się z rozstępami czy nieestetycznymi fałdami skórnymi po zastosowaniu tej metody zostało udowodnione naukowo. Jak wskazują kosmetolodzy, badania kliniczne potwierdzają skuteczność karboksyterapii w walce z tym problemem na poziomie 89% przeprowadzonych zabiegów. Specjaliści z zakresu medycyny estetycznej rekomendują ponadto stosowanie tej formy terapii w leczeniu i niwelowaniu blizn – np. pooperacyjnych lub tych powstałych w wyniku urazu mechanicznego. Zabieg ten warto wówczas uzupełnić o laseroterapię – szczególnie polecanym metodą jest laser Emerge, który można w sposób całkowicie bezpieczny stosować w połączeniu z karboksyterapią.

Zabiegi wykorzystujące dwutlenek węgla jako czynnik aktywizujący tkanki skórne do produkcji kolagenu zalecane są także osobom mającym inne problemy niż wcześniej wymienione. Prawidłowo rozwinięte włókna kolagenowe – będące głównym budulcem warstw głębokich skóry właściwej – wspierają bowiem walkę z łuszczycą, zmarszczkami i bliznami potrądzikowymi. Z tego powodu ważne jest to, by odpowiednio zadbać o zwiotczałą, przesuszoną czy pokrytą przebarwieniami skórę. Zastosowanie karboksyterapii z pewnością ułatwi pielęgnację i rewitalizację (odmłodzenie) okolic szyi, dekoltu czy twarzy. Co ciekawe, aż 90% przeprowadzonych przez kosmetologów J’adore Instytut zabiegów potwierdza jej efektywność również w walce z cieniami pod oczami. Jak się okazuje, tego typu zmiany są objawem starzenia się tkanek. Zwiotczenie i utrata elastyczności skóry w tym obszarze stanowi więc kolejne ze wskazań do podjęcia decyzjo o rozpoczęciu terapii dwutlenkiem węgla.

Wśród wielu nowoczesnych zastosowań karboksyterapii wyróżnić należy jeszcze jedną możliwość jej użycia. Metodę tę polecają przede wszystkim lekarze dermatolodzy oraz trycholodzy, którzy w trakcie badań klinicznych zauważyli dobroczynny wpływ dwutlenku węgla na stan i wygląd włosów swoich pacjentów. Karboksyterapia skóry głowy to zabieg rekomendowany osobom borykającym się z problemem nadmiernego wypadania włosów i łysienia. COhamuje w tym wypadku proces wypadania włosów, regeneruje tkankę w okolicy mieszków włosowych, a nawet reguluje zmiany łuszczycowe. Terapia w krótkim czasie daje pozytywne rezultaty – ogranicza utratę włosów, wspomaga rozwój nowych tzw. baby hair i sprawia, że stają się one gęstsze i zdecydowanie mocniejsze. Czy to nie cudowne? W J’adore Instytut w Krakowie oraz Warszawie łączymy zabiegi również z innymi technologiami, dzięki czemu efekt jest jeszcze bardziej zachwycający.

Sprawdź magiczną moc karboksyterapii w jednym z salonów J’adore Instytut w Warszawie lub Krakowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.