Co to jest karta pobytu i jak ją uzyskać?

Karta pobytu leży na białym stole

Artykuł partnera.

Legalny pobyt w kraju dla obcokrajowców gwarantuje możliwość korzystania z wielu przywilejów. Mogą choćby legalnie szukać pracy. Karta pobytu ma potwierdzać tożsamość cudzoziemca. Dziś podpowiemy Wam, jak uzyskać kartę stałego pobytu.

Karta stałego pobytu – co warto wiedzieć?

Zezwolenie na pobyt stały udzielane jest zgodnie z art. 195 ustawy o cudzoziemcach. Trzeba więc spełnić określone wymogi. Należy złożyć wniosek o wydanie karty pobytu i to na co najmniej 30 dni przed upływem ważności np. dowodu osobistego. Wniosek można złożyć za pośrednictwem poczty, ale też w biura podawczego, w siedzibie wydziału bądź delegaturze. Oczywiście należy zdawać sobie sprawę, że spełnienie wszystkich warunków może być nieco czasochłonne. Bardzo łatwo jest też popełnić błąd i wtedy wniosek zostanie anulowany, dlatego można zdecydować się na pomoc pośrednika Łatwy Start: https://latwy-start.pl/service/karta-stalego/. Kartę pobytu należy odebrać osobiście. Zostaną pobrane też odciski linii papilarnych. Wniosek można składać do wojewody właściwego ze względu na miejsce zamieszkania.

Czy trzeba posiadać meldunek starając się o kartę stałego pobytu?

Każdy cudzoziemiec, który jest obywatelem innego państwa Unii Europejskiej i przebywa w Polsce dłużej niż 3 miesiące musi się zameldować. W przypadku pozostałych cudzoziemców obowiązek zameldowania się jest niezbędny, gdy przebywają w Polsce dłużej niż 30 dni. Aby starać się o taki dokument trzeba wypełnić wniosek, dodać dwie fotografie, dodać kserokopię ważnego dokumentu podróży. Trzeba potwierdzić swoje zameldowanie. Niezbędne jest też dołączenie dokumentów potwierdzających zmianę danych, jeżeli takowe występują. Na koniec trzeba jeszcze dokonać opłaty za wydanie karty stałego pobytu. Pojawia się też pytanie: co daje karta stałego pobytu? Oczywiście można podjąć legalnie pracę, ale też uprawia do podróżowania do innych krajów strefy Schengen bez posiadania wizy. Trzeba pamiętać, że zezwolenie na pobyt stały w Polsce nie uprawnia do podjęcia pracy w innym kraju niż Rzeczpospolita Polska. Taka karta traktowana jest jako dokument potwierdzający tożsamość cudzoziemca.

Kto może starać się o zezwolenie na pobyt stały?

Wniosek o pozwolenie na pobyt stały mogą składać cudzoziemcy, którzy:

  • zawarli związek małżeński z obywatelem Polski
  • posiadają ważną kartę Polaka
  • mają polskie pochodzenie
  • udzielono im azylu w Polsce
  • przebywają w Polsce na podstawie statusu uchodźcy
  • przebywają w Polsce na podstawie zgody na pobyt tolerowany 
  • są dziećmi obywateli polskich
  • są ofiarami handlu ludźmi
  • są małoletnimi dziećmi cudzoziemca, który posiada zgodę na pobyt stały

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.