Co to jest samotność?

Domek na odludzi. Samotność.

samotna2„Samotność to taka straszna trwoga” – śpiewał nieżyjący już wokalista zespołu „Dżem” Rysiek Riedel. Ten wpis chce poświęcić właśnie temu tematowi. Samotność może nam bardzo łatwo odebrać radość z życia. Sama myśl o niej wywołuje u mnie niemiły ucisk w żołądku. Moje doświadczenia z nią były bardzo nieprzyjemne.

Jak zachowuje się samotny człowiek?

Będąc samotnym bardzo często uciekamy – uciekamy gdzieś, gdzie uważamy, że poczujemy się lepiej. Niestety udając się w tłum, nie zawsze znajdujemy to, czego szukamy. Samotność w tłumie to także problem, z którym bardzo trudno się uporać. Mimo obecności wielu osób nie znajdujemy nikogo, z kim moglibyśmy spędzać czas i dzielić się swoimi doświadczeniami.

Człowiek samotny poza ucieczką, bardzo często poszukuje zajęcia, które pozwoli mu zapomnieć o samotności.

Samotność w różnym świetle

Skąd tak duży strach przed samotnością? Co jest złego w samotności? Możemy się jej dokładniej przyjrzeć, rozkładając ją na czynniki pierwsze. Dla każdego z nas będzie inaczej odczuwalna. Będąc młodym brakuje nam kogoś, kto nas zrozumie, kogoś z kim możemy wyjść i dobrze się bawić, śmiać się. Kiedy jednak jesteśmy starsi, zaczynamy bać się o to, że nasze ciało odmówi posłuszeństwa, a my nie będziemy w stanie normalnie funkcjonować. Ale myślę, że i młodszym, i starszym ludziom doskwiera podobny smutek – nie ma nikogo, kto chciałby być blisko dla nas samych. Bo chęć zaistnienia w czyimś sercu jako ktoś ważny jest taka sama w każdym wieku.

Samotna kobieta gitara spacerująca po torach
Źródło: pixabay.com

To co czujemy zależy tez od naszego życiowego doświadczenia. Jeśli będąc dzieckiem, byliśmy cały czas kontrolowani i pozbawieni autonomii, całkiem możliwe, że mając taką możliwość, szybko odseparujemy się od innych, uważając, że tylko tak zyskamy pełną wolność. Ale jak ze wszystkimi problemami, tak jest też i z tym – nosimy je w sobie.

Często jest też tak, że będąc samym, czujemy się samotni, źle, jednak będąc w towarzystwie, czujemy, że się dusimy. Wydaje się nam, że jesteśmy jakoś ograniczeni, brak nam przestrzeni do życia a jednocześnie nie cieszy nas kontakt z innymi. Jednak gdzieś głęboko w sercu czujemy tęsknotę za kimś kto pozbawi nas tego okropnego uczucia samotności.

Jak pozbyć się samotności?

Czy można sobie poradzić z samotnością? By to w ogóle było możliwe, musimy być wewnętrznie gotowi na dopuszczenie kogoś do siebie. Wymaga to od nas wprowadzenia zmian w naszym sposobie myślenia. Zmiany te są często niemożliwe do przeprowadzenia bez profesjonalnej pomocy.

Dla wielu kresem samotności wydaje się być moment znalezienia partnera życiowego. Często zdarza się, że nie jest to rozwiązanie naszych problemów, tak jak pierwotnie myśleliśmy. Partner nie ma dla nas czasu, albo nie chce czy nie potrafi nas wysłuchać, lub my nie umiemy wyrazić swoich potrzeb lub uczuć. Pewne jest, że żaden związek nie będzie taki sam, przez cały okres jego trwania. Na początku często uczucie jest mocniejsze, a później przekształca się ono w coś innego. Coś bardziej dojrzałego.

Myślę, że większość problemów z odczuciem samotności, mimo bycia w związku, wcale nie jest spowodowane spotkaniem niewłaściwej osoby. Jest to raczej następstwo braku zrozumienia, nieumiejętności rozmowy.

Popatrz wstecz

Czasem trzeba spojrzeć wstecz na swoje życie i zapytać siebie „czy moje dotychczasowe relacje dały mi szansę nauczenia się, jak się komunikować z innymi ludźmi?”. Całkiem możliwe, że nasi rodzice nie umieli z nami rozmawiać, co więcej, możliwe, że nie umieli oni rozmawiać ze sobą. Jeśli byliśmy wychowywani w takich warunkach, bardzo możliwe, że sami będziemy mieć problemy w kontaktach z innymi. Być może to samo dotyczy naszego partnera. Przecież wraz z osiągnięciem dorosłości nie dokonał się w nas jakiś automatyczny przeskok w tej dziedzinie.

Samotna kobieta na plaży czytająca książkę
Źródło: pixabay.com

Duża część z tego jacy jesteśmy teraz, została uwarunkowana w naszym dzieciństwie. Warto się nad tym zastanowić, a zazwyczaj robimy to, gdy źle się dzieje w naszym życiu, naszych relacjach, naszych emocjach. Pamiętaj, że pozbycie się problemu nie jest proste i wymaga od nas czasu i cierpliwości. Tak jak wcześniej napisałem to proces stopniowy, wymagający cierpliwości.

Pamiętajmy też o korzyściach samotności. Są sytuacje, gdy jest ona bardzo korzystna. Samotność pozwala nam na odpoczynek, na lepsze skupienie się, na przemyślenia – medytację. Jest dopełnieniem naszego życia, które przecież nie może być w 100% wypełnione ludźmi i kontaktami z nimi. Gdybyśmy nie mieli nawet chwili samotności, mogła by to być dla nas taka sama pułapka, jak zbyt długie przebywanie samym.

Na koniec rozważań dotyczących samotności, życzę Ci, abyś zawsze miał możliwość wyboru między samotnością, a chwilami pełnych ludzi.

2 Replies to “Co to jest samotność?

  1. Na wstępie pragnę stanowczo zaznaczyć, że bardzo przypadła mi do gustu ta strona. Pomysł jest doskonały, co do wykonania mam pewien dystans, ale jestem pewien, że zasługujecie na wielkiego plusa. Z zaciekawieniem wyczekuję tego co będzie dalej. Chętnie dowiem się więcej o tej dyscyplinie. Co do wpisu zgadzam się całkowicie, w mojej osobie absolutnie wszystko się zgadza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.