Co warto wiedzieć przed zakupem betoniarki?

Mężczyzne czyści betoniarkę po jej użyciu

Betoniarki znajdziemy na placach budowy lub możemy je kupić w specjalistycznych sklepach. Najważniejsze jest to, że wybieramy wysokiej jakości i profesjonalną betoniarkę.

POJEMNOŚĆ

Istnieje kilka zmiennych, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze betoniarki. Jedną z nich jest pojemność mieszalnika. Wybierając betoniarkę kierujemy się rodzajem inwestycji, którą chcemy zrealizować. Betoniarka o pojemności całkowitej ok. 160/180 l wystarczy do budowy domu jednorodzinnego przez czteroosobową ekipę. Warto rozważyć inwestycję w coś większego, jeśli wykonujemy większe prace.

Betoniarki dzieli się zazwyczaj na dwie kategorie: pojemność roboczą i pojemność całkowitą. Pojemność robocza to maksymalna ilość wytworzonego surowca, natomiast pojemność całkowita to maksymalny potencjał bębna.

JAKIE ZNACZENIE MA KSZTAŁT MIESZALNIKA?

Betoniarki są klasyfikowane jako mieszalniki bębnowe lub kielichowe. Mieszarki kielichowe najlepiej sprawdzają się przy większych projektach. Ich główną zaletą jest większa pojemność, dzięki czemu są w stanie połączyć większą ilość surowca w krótszym czasie. Betoniarki bębnowe mają mniejszą pojemność, dlatego lepiej sprawdzają się przy mniejszych inwestycjach.

PRZECHYŁ MIESZALNIKA

Istnieją dwa rodzaje ręcznego przechylania. Najpopularniejszy, „na kole”, jest zdecydowanie najbardziej wymagający siły. Ta technika jest wykorzystywana w tańszych i mniej fachowych betonomieszarkach.

Z drugiej strony, w dużych i drogich mieszalnikach stosuje się „tilt on cranks”. Do przechylania mieszadła stosuje się przekładnię ślimakową. Ta metoda bardzo pomaga podczas pracy i znacznie łagodzi zmęczenie. Jest to szczególnie korzystne dla firm, które zatrudniają osoby używające tego sprzętu na co dzień.

ZASILANIE

Na rynku dostępne są betoniarki napędzane silnikiem spalinowym. Istnieją jednofazowe betonomieszarki, trójfazowe betonomieszarki i betonomieszarki z silnikiem spalinowym na rynku. Dzisiejsze trójfazowe projekty są znacznie bardziej wydajne niż ich jednofazowe odpowiedniki, ale to przychodzi kosztem zużycia energii elektrycznej. Silniki jednofazowe będą znacznie bardziej opłacalne i w większości przypadków wystarczające. Zastosowanie silnika spalinowego jako rozwiązania jest interesujące również dlatego, że jest bardzo praktyczne na obszarach bez dostępu do zasilania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.