Coaching jako metoda samorozwoju

Coach

Coaching to nie tylko sposób rozwoju zawodowego i w biznesie, pozwala on także na osiągnięcie zmian w zakresie życia osobistego, zdrowia czy w relacjach z innymi ludźmi. W kontraście do innych metod wspierania rozwoju, takich jak mentoring czy szkolenia, skupia się on na szybkim osiąganiu celów.

Coaching a samorozwój

Coaching prowadzi do wypełniania zamierzonych celów w danej dziedzinie, dzięki czemu jest on uważany za jedną z metod samorozwoju. Coach, czyli trener pomaga klientowi określić realne do osiągnięcia cele w danej dziedzinie, a także najprostsze strategie prowadzące do ich zrealizowania. Następnie towarzyszy klientowi w procesie ich osiągania, wspierając i motywując do działania. Zakłada się, że poprzez realizowanie zamierzonych założeń, w kliencie zachodzi również zmiana, która ułatwi osiąganie nowych celów na dalszych etapach rozwoju.

Dlaczego coaching wspiera samorozwój

Wbrew oczekiwaniom części osób wybierających tę metodę, coaching nie jest przekazaniem tajnego klucza do sukcesu, a trener nie mówi klientowi, co dokładnie powinien robić. Jego rola jest o wiele bardziej ograniczona – ma on pomóc w ustaleniu celów i dążeniu do nich, a następnie wspierać w ich realizacji. Coach nie daje rad ani prostych sposobów na rozwiązanie problemów, ale pomaga poprzez zadawanie pytań, udzielanie empatii, a w ostateczności dostarczenie strategii radzenia sobie z konkretnymi trudnościami. Paradoksalnie tak ograniczona forma pomocy ma być bardziej wspierająca dla rozwoju klienta, który “dostaje wędkę, a nie rybę”.

Coaching personalny a coaching zawodowy

Coaching zawodowy skupiony jest na realizacji konkretnych zadań w obszarze zawodowym, na przykład wypełnieniu planu czy zdobyciu nowych umiejętności. Bywa, że przy okazji dochodzi w kliencie do zmiany i rozwój również na innych obszarach życia, jednak nie jest to celem samo w sobie.

Coaching personalny może być skupiony na różnych dziedzinach życia – zdrowiu, diecie, ćwiczeniach fizycznych, poszerzaniu wiedzy. Z tego względu bywa bardziej rozwojowy patrząc na człowieka całościowo, choć z drugiej strony łatwiej dochodzi do sytuacji, w której cele rozmywają się lub pozostają niezrealizowane. Dlatego istotne jest wybranie odpowiedniego trenera.

Czy coaching to naukowa metoda samorozwoju?

Większość kluczowych założeń coachingu opiera się na wiedzy z zakresu psychologii, socjologii i neurobiologii, a także modelach zarządzania ludźmi. Można więc mówić o pewnym ugruntowanym naukowo podłożu tej dyscypliny. Z drugiej strony środowisko naukowe wciąż uznaje go za metodę paranaukową.

Kiedy coaching nie jest metodą samorozwoju?

Wraz z intensywnym rozwojem dziedziny wspierania rozwoju, którą jest coaching, polski rynek zaroił się od rozmaitych trenerów. Zwracając się do nich o pomoc, warto wcześniej sprawdzić, jakie mają uprawnienia i rekomendacje, a także zaznajomić się z proponowanymi przez nich technikami. Choć coaching powinien w głównej mierze opierać się na rozwoju motywowanym wewnętrznie i osiąganym własnymi siłami, źle przygotowany, niedoświadczony lub nadmiernie dyrektywny trener może sprawić, że do niego nie dojdzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.