Czy jestem neurotykiem? Sprawdź czym wyróżnia się osobowość neurotyczna?

Kobieta o neurotycznej osobowości

W psychologii wyróżnia się szereg cech osobowości, a każda z nich ma inną charakteryzację. Jedną z cech, która wzbudza najwięcej zainteresowania jest neurotyzm. Osobowość neurotyczna to najprościej mówiąc skłonność do częstego odczuwania negatywnych stanów i emocji. Zastanawiasz się, czy jesteś neurotykiem? Dowiedz się jak rozpoznać ten element osobowości.

Osobowość neurotyczna – charakterystyka

Osoba neurotyczna trwale doświadcza niepokoju i ma tendencję do zamartwiania się, nawet sytuacjami, które dla innych wydają się błahe.

Co więcej, często ma skłonności do popadania w przygnębienie i reagowania w nadmiernie emocjonalny sposób. Neurotycy są bardzo wrażliwi i źle znoszą codzienny stres. Wśród emocji, które są często odczuwane przez ludzi z osobowością neurotyczną można wymienić:

  • lęk,
  • smutek,
  • niepokój,
  • frustrację,
  • gniew,
  • zazdrość,
  • poczucie winy.

Oczywiście każdy człowiek od czasu do czasu doświadcza tych stanów emocjonalnych. Jednak osoba neurotyczna mą znacznie większe skłonności do przeżywania przykrych emocji i odczuwa je w sytuacjach, które przez innych są odbierane jako neutralne. Jeśli zastanawiasz się, czy dotyczy Cię osobowość neurotyczna, objawy, które wymieniono powyżej mogą być dla Ciebie cenną wskazówką. Pamiętaj jednak, że najlepszym sposobem, by określić swoją osobowość jest rozmowa z lekarzem-specjalistą.

Jak wygląda życie osoby neurotycznej?

Osoby, które są neurotykami czasem potrzebują pomocy psychologa lub psychoterapeuty. Neurotycy są bardziej skłonni do krytycznego spojrzenia na własną osobę, przez co niejednokrotnie zmagają się z nieśmiałością i ciągłym skrępowaniem. Często są rozchwiani emocjonalnie, co łatwo może prowadzić do zmęczenia psychicznego. Niektóre osoby neurotyczne mają problemy z właściwym funkcjonowaniem w społeczeństwie, na skutek czego izolują się lub przybierają wrogą postawę wobec świata.

Neurotyk może mieć szczególne trudności z nawiązywaniem zdrowych relacji w związku. Osoby neurotyczne często oczekują od partnera bezwarunkowej miłości i domagają się ciągłych zapewnień o przywiązaniu. Panicznie boją się odrzucenia, co może negatywie wpływać na budowanie wzajemnego zaufania w związku. Osoby neurotyczne są bardziej podatne na choroby lub zaburzenia psychiczne, zwłaszcza takie jak depresja, fobie, nerwice, stany lękowe, czy też anoreksja. Badania dowodzą również, że neurotycy częściej popadają w różnego rodzaju uzależnienia, które są dla nich ucieczką  przed sytuacjami stresowymi.

Osobowość neurotyczna – przyczyny

Przyczyny neurotyzmu są bardzo złożone i mają podłoże bio-psycho-społeczne. Osobowość neurotyczna wiąże się między innymi ze specyficzną budową i funkcjonowaniem systemu nerwowego. U neurotyków zaobserwowano podwyższoną aktywność układu współczulnego i limbicznego. Neurotyzm może mieć także podłoże genetyczne, ponieważ czynniki biologiczne decydujące o jego występowaniu niejednokrotnie są dziedziczne. Wielu specjalistów uważa, że charakterystyczne dla osobowości neurotycznej cechy kształcą się w dzieciństwie i młodości pod wpływem określonych wydarzeń. Do częstych przyczyn neurotyzmu zaliczają chociażby brak miłości w okresie dzieciństwa, poczucie odrzucenia, poniżanie przez otoczenie, a także nadopiekuńczość. Osobowość neurotyczna częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Na występowanie neurotyzmu wpływ ma również otoczenie i miejsce, w którym mieszkamy. Co ciekawe, według pewnych badań Polacy są jednym z najbardziej neurotycznych narodów w Europie.

Jak sobie radzić z osobowością neurotyczną?

Osobowośc neurotyczna
Źródło: Pexels.com

Jeśli zauważyłeś u siebie charakterystyczne dla osobowości neurotycznej objawy, możesz dojść do wniosku, że potrzebujesz pomocy specjalisty. Neurotyzm nie jest jednak chorobą ani zaburzeniem psychicznym, tylko cechą osobowości. Nie ma więc konkretnych metod leczenia tego zjawiska. Czasem jednak osoba neurotyczna lub jej rodzina decydują się na skorzystanie z psychoterapii, która może znacznie poprawić jakość ich życia. Psycholog może pomóc Ci wypracować mechanizmy radzenia sobie ze stresem, a także zrozumieć przyczyny leżące u podstaw Twoich problemów.

Artykuł napisał:
Zuu – z wykształcenia grafik komputerowy,
z zawodu copywriterka,
miłośniczka starego rocka i poezji współczesnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.