Czy kosmetolog może wykonywać zabiegi medycyny estetycznej?

Kobieta przeprowadza zabieg medycyny estetycznej u klientki

Medycyna estetyczna i kosmetologia to dwie dziedziny, które skupiają się na poprawie wyglądu i samopoczucia osób, jednak różnią się od siebie pod względem zakresu praktyki, rodzaju wykształcenia wymaganego od specjalistów oraz regulacji prawnych. Dla wielu niejasną kwestią pozostaje to, czy kosmetolog może wykonywać zabiegi medycyny estetycznej. Przeanalizujmy to.

Czym jest kosmetologia, a czym medycyna estetyczna

Kosmetologia to dziedzina nauki, która koncentruje się na pielęgnacji i ulepszaniu wyglądu skóry, włosów i paznokci. Kosmetologowie przeprowadzają różnego rodzaju zabiegi kosmetyczne, takie jak pielęgnacja twarzy, zabiegi na ciało, manicure i pedicure, czy makijaż.

Natomiast medycyna estetyczna jest dziedziną medycyny, która skupia się na poprawie wyglądu i samopoczucia pacjentów za pomocą nieinwazyjnych, średnio inwazyjnych oraz inwazyjnych zabiegów medycznych. Wymaga ona głębokiego zrozumienia anatomii i fizjologii ciała ludzkiego, a procedury obejmują między innymi wypełnienia skórne, botox, zabiegi laserowe, mezoterapię, czy nawet operacje plastyczne.

Kompetencje kosmetologów

Kosmetologowie, aby móc praktykować swoje zawody, muszą ukończyć odpowiednie szkolenia i kursy, które uczą technik pielęgnacji skóry, włosów i paznokci. Nie obejmują one jednak głębokiej wiedzy medycznej ani szkolenia z zakresu procedur medycznych, które są konieczne do przeprowadzania zabiegów medycyny estetycznej.

Regulacje prawne

Prawo w wielu krajach, w tym również w Polsce, jasno definiuje, kto może przeprowadzać zabiegi medycyny estetycznej. Zgodnie z przepisami, są to lekarze, lekarze stomatolodzy i pielęgniarki posiadające odpowiednie uprawnienia. Kosmetolodzy, mimo że posiadają specjalistyczną wiedzę i umiejętności z zakresu pielęgnacji skóry, nie mają wymaganego poziomu wykształcenia medycznego ani uprawnień do przeprowadzania takich zabiegów.

Choć w niektórych przypadkach w celu poprawy estetyki skóry i jej wytworów, lub pozbycia się mankamentów, warto wybrać się do kosmetologa, w poważniejszych sprawach może pomóc tylko lekarz. Otóż medycyna estetyczna to zwyczajny dział medycyny, zatem bezpieczne wykonywanie zabiegów z jej obszaru wymaga odpowiednich kompetencji medycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.