Czy można otrzymać dofinansowanie do wymiany pieca?

Wymieniony piec w domu dzięki otrzymanemu dofinansowaniu na ten cel

Stare piece węglowe czy gazowe nie są zbyt wydajne. Do tego wykorzystują nieodnawialne źródła energii, a więc są mało ekologiczne. Świadomość Polaków w zakresie konieczności ograniczenia ich zużycia jest coraz większa. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że decydujemy się na wymianę starych pieców na nowoczesne i wydajne pompy ciepła. Niestety, zakup takiego urządzenia to naprawdę spory wydatek. Na szczęście dzisiaj można liczyć na dofinansowanie wymiany pieca. Dzięki temu koszt inwestycji będzie zdecydowanie mniejszy.

Co zrobić, aby otrzymać dofinansowanie wymiany pieca?

Aby otrzymać dofinansowanie wymiany pieca, należy przede wszystkim wypełnić odpowiedni wniosek. Musisz zwrócić uwagę, aby zawrzeć w nim wszystkie informacje, które są wymagane. Następnie musisz go wydrukować, podpisać i razem z załącznikami złożyć we wskazanym miejscu. Jeśli chodzi o załączniki, to zalicza się do mich:

  • dokument potwierdzający prawo własności domu/mieszkania;
  • oświadczenia podpisane przez współwłaścicieli;
  • oświadczenie podpisane przez współmałżonka.

W przypadku dwóch ostatnich dokumentów niezbędne jest podanie również danych tych osób. Wniosek składa się w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Do pozytywnego rozpatrzenia wniosku niezbędne jest również potwierdzenie tego, że używasz starego kotła na paliwa stałe. To odbywa się już nieco inaczej: w Twoim domu pojawią się kontrolerzy z urzędu miasta bądź gminy. Jeśli chcesz otrzymać dofinansowanie, musisz ich wpuścić.

Kiedy można rozpocząć inwestycję?

Jeśli Twój wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, podpiszesz umowę na dofinansowanie wymiany pieca. Pamiętaj, że dopiero wtedy możesz rozpocząć całą inwestycję. Stary piec musisz wymienić na nowoczesne źródło ciepła, które musi być zgodne z programem Czyste Powietrze. Do takich zalicza się między innymi pompy ciepła, które sprawdzają się naprawdę dobrze. Zwrot pieniędzy otrzymasz dopiero po rozliczeniu wniosku. Do urzędu gminy/miasta musisz dostarczyć wszystkie faktury związane z zakupem i montażem nowego źródła ciepła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.