Czy nosząc soczewki, można pracować w wojsku?

Okulary z różowymi oprawkami leżą na stole

Artykuł partnera.

Zawód żołnierza to marzenie wielu osób. Niestety, nie każdy może zostać zawodowym żołnierzem. Istnieją bowiem przeciwwskazania, które wykluczają możliwość pracy w wojsku. Jak ta kwestia przedstawia się w przypadku wad wzroku? Sprawdź, czy nosząc soczewki, można pracować w wojsku.

Wady wzroku a praca w wojsku

W przypadku służb mundurowych niektóre choroby oczu i wady wzroku mogą przesądzać o zdolności do służby. Co istotne, nie każdy problem z narządem wzroku skutkuje wyeliminowaniem ze służby bądź niedopuszczeniem do jej podjęcia. Badania oczu są każdorazowo przeprowadzane podczas komisji wojskowej. Kandydat posiadający wadę wzroku lub jakiekolwiek choroby i schorzenia oczu, powinien o tym powiadomić lekarza, dokładnie dokumentując ten fakt odpowiednimi badaniami.

Wady wzroku, które dyskwalifikują ze służby wojskowej

Istnieją choroby, których posiadanie dyskwalifikuje ze służby wojskowej, a także pracy w wojsku. Należą do nich:

  • ślepota jednego oka,
  • brak jednej gałki ocznej przy ostrości wzroku drugiego oka nie mniejszej niż 0,8 dioptrii (bez korekcji), do +3,0 dioptrii (po zastosowaniu szkieł sferycznych) albo do 2,0 dioptrii (w przypadku szkieł cylindrycznych),
  • jaskra,
  • przebyte choroby nerwu wzrokowego, naczyniówki i siatkówki,
  • zniekształcenie powiek, które upośledza ich funkcję ochronną,
  • oczopląs przy patrzeniu na wprost,
  • nawracające i przewlekłe choroby soczewki, ciała rzęskowego, tęczówki, twardówki i rogówki,
  • porażenny lub pourazowy niedowład wewnętrznych i zewnętrznych mięśni oka,
  • lekkie upośledzenie odpływu bądź wydzielania łez,
  • zrosty spojówki gałkowej lub powiekowej,
  • przewlekłe choroby spojówek bądź brzegów powiek.

Noszenie soczewek a praca wojskowego

Jak można zauważyć, wad i chorób narządu wzroku, które uniemożliwiają służbę wojskową, jest całkiem sporo. Co istotne, na liście tej nie ma jednak problemów z widzeniem spowodowanych krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością. Czy żołnierz może zatem nosić okulary albo szkła kontaktowe?

Odpowiedź na to pytanie zależy od wady wzroku danej osoby. Jeżeli nie jest ona duża (a zazwyczaj do wojska przyjmowani są kandydaci, którzy nie mają więcej niż +/- 3 dioptrie oraz/lub astygmatyzm), to kandydaci mogą zostać żołnierzami. Mogą oni zatem nosić soczewki kontaktowe bądź okulary, choć z całą pewnością na poligonie dobrej jakości szkła, takie jak soczewki miesięczne Biofinity, są znacznie lepszym rozwiązaniem. Decyzja o przyjęciu osoby noszącej soczewki może też zależeć od konkretnej jednostki. Co istotne, osoby z wadami wzroku nie mogą zostać komandosami albo snajperami.

Osoby noszące soczewki kontaktowe mogą zatem pracować w wojsku. Aby jednak wada nie powodowała dyskomfortu i w żaden sposób nie wpływała na jakość pracy, należy nosić „kontakty” idealnie dobrane do indywidualnych potrzeb. We właściwym doborze soczewek pomoże Ci optyk w Opolu .Profesjonalną obsługę znajdziesz w salonie optycznym German Optiker, w którym okuliści i optometryści dobierają właściwą moc i rodzaj soczewek do wady wzroku klienta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.