Czy psychopaci pozbawieni są empatii – czyli o tym, jak wygląda mózg psychopaty?

Jak wygląda ózg psychopaty

Nie jest wcale tak łatwo rozpoznać psychopatę, nawet, gdy mamy szerokie opisy zachowań czy cech osobowości psychopatów. Osoby te potrafią się maskować i przede wszystkim stwarzać otoczkę osoby miłej, wiarygodnej.

Psychopata: kim jest?

Osobowość psychopatyczna (psychopatia) to jedno z najcięższych zaburzeń osobowości. Osoby psychopatyczne głównie lekceważą normy, potrzeby innych ludzi i nie są wobec siebie krytyczni.

Trudno udzielić szczegółowej odpowiedzi na pytanie, kim dokładnie jest psychopata, gdyż samo zaburzenie nie zawsze jest jednoznaczne.

Jakie cechy wyróżniają psychopatę?

W literaturze psychologicznej można znaleźć cechy jakimi cechuje się psychopata.

Oto one:

  1. Na pierwszym miejscu można wymienić brak zrozumienia uczuć oraz potrzeb innych ludzi.
  2. Inną cechą jest lekceważenie autorytetów i zasad ogólnie przyjętych.
  3. Skłonność do nadmiernego kłamstwa, wyjątkową umiejętność manipulowania ludźmi.
  4. Psychopatę cechuję także niski poziom lub w ogóle brak odczuwa lęku, a także brak poczucia odpowiedzialności.
  5. Innymi cechami psychopatów są skłonności do obwiniania innych ludzi, niski poziom tolerancji frustracji, oraz łatwe popadanie w gniew i zachowania agresywne.
  6. Niezdolność do stworzenia trwałego związku z drugim człowiekiem,popełnianie ciągle tych samych błędów, brak zrozumienia emocji innych ludzi.

Przyczyny psychopatii

Potencjalnym podłożem psychopatii jest dziedziczenie genów i zaburzenia czynności układu nerwowego, które mogą zostać nabywane w czasie życia np. poprzez uraz głowy. Szczególnie ważne pozostają także traumatyczne zdarzenia, które mogą pojawić się w czasie dorastania. Takim wydarzeniem mogłoby być np. molestowanie w dzieciństwie.

Leczenie psychopatii

Psychopatia zaliczana jest do zaburzeń osobowości. Nie istnieje żadna metoda farmakoterapii, jest możliwe łagodzenie objawów np. skłonności do agresji poprzez podawanie leków przeciwpsychotycznych, jednak należy pamiętać, że to jeden z wielu problemów, z którymi zmagają się psychopaci.

W przypadku psychopatii, leczenie wartościową metodą jest psychoterapia systemowa lub poznawczo-behawioralna. Jednak ta forma pomocy też nie jest do końca skuteczna. Ważne jest jednak to, aby w czasie spotkań z psychoterapeutą doszło do badania odpowiednimi kwestionariuszami, celem postawienia diagnozy. Przykładami testów, są Skala Skłonności Psychopatycznych (PCL-R), Inwentarz Osobowości Psychopatycznej (PPI) oraz Kompleksowa Ocena Osobowości Psychopatycznej (CAPP).

Artykuł napisała:
Katarzyna Dembe – Psycholog z Krakowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.