Czy stosując dietę możemy zmniejszyć poziom cholesterolu?

Dieta podwyższająca cholesterol

Nadwaga i otyłość są bez wątpienia odpowiedzialne za większość schorzeń, które dotykają nieustannie powiększającą się grupę ludzi.

Nadwaga i otyłość są bez wątpienia odpowiedzialne za większość schorzeń, które dotykają nieustannie powiększającą się grupę ludzi. Jeden ze stanów, który związany jest z nadwagą, dotyczy wysokiego poziomu cholesterolu. Czy stosując odpowiednią dietę, jesteśmy w stanie sobie pomóc i zmniejszyć poziom cholesterolu? Oczywiście, że tak. Niestety problem pojawia się w momencie doboru odpowiedniego jadłospisu. Która dieta będzie dla nas najlepsza?

Czym jest cholesterol?

Cholesterol jest substancją tłuszczową, która krąży w naszej krwi. Jest nie tylko wytwarzany przez organizm, ale może być także spożywany wraz z produktami spożywczymi. Mimo tego, że cholesterol cały czas jest atakowany w mediach, okazuje się być niezbędny do prawidłowego funkcjonowania i do życia. Spełnia rolę pewnego rodzaju prekursora dla kwasu żółciowego, hormonów steroidowych oraz dla witaminy D. Cholesterol pełni bardzo dużo ważnych funkcji i stanowi część struktury w ścianach komórkowych. Powinniśmy uwzględnić go w swojej zdrowej diecie ale w bardzo racjonalnych ilościach. Całkowity poziom cholesterolu we krwi jest połączeniem lipoproteiny o wysokiej gęstości – HDL i lipoproteiny o niskiej gęstości – LDL. HDL jest uważana za „dobry” cholesterol, ponieważ jego zadaniem jest ochrona tętnic przed złogami tłuszczu. HDL przetransportowuje nadmiar cholesterolu z powrotem do wątroby, gdzie następuje jego wykorzystywanie lub usuwanie. LDL określany jest mianem „złego” cholesterolu, ponieważ może spowodować zablokowanie się tętnic. Jeśli zmagamy się z wysokim poziomem niewłaściwego rodzaju cholesterolu, to musimy liczyć się ze zwiększonym ryzykiem pojawienia się chorób sercowo-naczyniowych.

Odpowiednia dieta dla zmniejszenia poziomu cholesterolu

W przypadku, gdy zmagamy się z wysokim poziomem cholesterolu, pierwszą formę leczenia stanowią zmiany, które są związane ze stylem naszego życia. Co powinniśmy zrobić, aby sobie pomóc? Zacznijmy od wprowadzenia zdrowych nawyków żywieniowych, zwiększenia aktywności fizycznej, odpoczynku i od prawidłowego zarządzania stresem. Te kroki są najważniejszymi narzędziami w walce o nasze zdrowie. Odpowiednia dieta jest kluczem do sukcesu. Powinniśmy unikać i wyeliminować tłuszcze trans, które występują w przetworzonych produktach, a także w słodyczach. Powinniśmy włączyć do jadłospisu większą ilość spożywanego błonnika. Jakie jest jego zadanie? Błonnik przez wiązanie się z cholesterolem, pomaga w jego eliminacji. Nie zapominajmy również o pokarmach, które są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3. Nie wpływają one na cholesterol LDL ale mogą przyczynić się do zwiększenia poziomu HDL. Gdzie znajdziemy kwasy tłuszczowe omega-3? Między innymi w łososiu, pstrągu, makreli, śledziu a także w orzechach włoskich. Bogatym źródłem kwasów omega-3 okazuje się także siemię lniane.

Artykuł stworzony przy współpracy z firmą Light Catering zajmującą się sprzedażą diet pudełkowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.