Czy warto wykupywać ubezpieczenie, wynajmując samochód?

Mężczyzna jedzie w trase wypożyczonym samochodem

Zamierzasz wynająć samochód? Zobacz, czy warto zdecydować się na wykupienie dodatkowego ubezpieczenia w wypożyczalni. Wyjaśniamy, co obejmuje standardowa polisa wynajętego samochodu i doradzamy, czy warto wykupić polisy dodatkowe.

Jakie ubezpieczenie ma samochód z wypożyczalni? 

W cenie wynajmu samochodu otrzymuje się jego standardowe ubezpieczenie. Wypożyczalnia najczęściej zapewnia wtedy swoim klientom dwie polisy – OC oraz AC.

Ubezpieczenie OC, które jest obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym w Polsce, ma na celu ochronę sprawcy zdarzenia przed roszczeniami osób poszkodowanych. 

Ubezpieczenie AC, czyli auto-casco jest nieobowiązkowe. Daje ono właścicielowi pojazdu ochronę w razie różnych zdarzeń, między innymi przy zniszczeniu, kradzieży czy uszkodzeniu auta przez kierującego.

Czy ubezpieczenie wynajętego samochodu działa w każdej sytuacji?

Warto pamiętać o tym, że zakres ochrony wynajętego pojazdu w ramach OC i AC może być ograniczony, na przykład nie obejmie on sytuacji, gdy pojazd był prowadzony przez osobę bez uprawnień lub osobę pod wpływem alkoholu, narkotyków.

AC może nie obejmować też określonych sytuacji, na przykład uszkodzenia szyb, opon, zarysowania karoserii czy uszkodzenia elementów wnętrza pojazdu. 

Dodatkowo w przypadku AC wypożyczalnia samochodów może zastosować udział własny. Oznacza to, że wynajmujący godzi się na pokrycie części wartości szkody.

Warto też pamiętać, że zakres ubezpieczeń może różnić się w zależności od wypożyczalni oraz od kraju, w którym wypożycza się auto.

Jakie ubezpieczenia dodatkowe oferują wypożyczalnie?

Standardowe ubezpieczenie przy wynajmie samochodu można poszerzyć, uzyskując dzięki temu lepszą ochronę w razie nieprzewidzianych wydarzeń. Co oferują wypożyczalnie?

Ograniczenie / wyłączenie odpowiedzialności

W praktycznie każdej wypożyczalni da się wykupić polisę określaną jako ograniczenie lub wyłączenie odpowiedzialności. W ramach tej polisy można ograniczyć albo znieść odpowiedzialność finansową za szkody, czyli nie ma wtedy potrzeby stosowania wkładu własnego. Ubezpieczenie to określane jest także jako CDW (Collision Damage Waiver), czyli ubezpieczenie od skutków kolizji.

Wybrane wypożyczalnie samochodów mogą też oferować pakiety ubezpieczeń obejmujące konkretne zdarzenia, na przykład:

  • kradzież samochodu
  • drobne uszkodzenia pojazdu
  • uszkodzenie szyb
  • uszkodzenie opon
  • zwrócenie zabrudzonego samochodu

Assistance

Wypożyczalnia samochodów może udostępnić klientom za dopłatą rozszerzony pakiet Assistance, który obejmuje bezpłatną pomoc w trasie. Taka polisa może przydać się w sytuacjach jak brak paliwa, rozładowany akumulator, przebicie opony. 

NNW

W wypożyczalni można też wykupić ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, czyli NNW. Dzięki niemu otrzymuje się środki na pokrycie skutków wypadku, na przykład transportu medycznego, leczenia, rehabilitacji, a także odszkodowanie na wypadek śmierci. 

Dodatkowe ubezpieczenie wynajętego samochodu – czy warto je wykupić?

Wykupienie dodatkowego ubezpieczenia samochodu z wypożyczalni będzie zawsze dobrym wyborem. Chociaż oznacza ono dodatkowy koszt, to jednak może ochronić przed znacznie wyższymi wydatkami w razie nieprzewidzianych zdarzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.