Czym jest i na czym polega terapia poznawczo-behawioralna?

Kobieta prowadząca terapię poznawczo behawioralną

Psychoterapia poznawczo-behawioralna to nie tylko jedna z najbardziej skutecznych, ale także najpopularniejszych metod terapeutycznych. Ma ona na celu wskazać pacjentowi jego utrwalone schematy zachowań i podjąć pracę nad nimi. Stosowana jest w leczeniu wielu zaburzeń. Sprawdź co warto o niej wiedzieć.

Terapia poznawczo-behawioralna – na czym polega?

Psychoterapia poznawczo-behawioralna to model pracy z pacjentem, którego korzenie sięgają lat sześćdziesiątych poprzedniego wieku. Została ona opracowana przez amerykańskiego psychiatrę Aarona Becka i obecnie określana jest jako terapia CBT.

Psychoterapia poznawczo-behawioralna ma na celu pomoc pacjentowi w odnalezieniu wypracowanych przez niego utartych schematów działania i myślenia, które mogą zaburzać sposób patrzenia na świat i sprawiać problemy w funkcjonowaniu w społeczeństwie.

Terapia poznawczo-behawioralna – przebieg

Terapia CBT to stosunkowo krótki proces, który trwa zazwyczaj od sześciu tygodni do sześciu miesięcy. Terapeuta próbuje zrozumieć problem pacjenta, skupiając się na jego niedawnych doświadczeniach. Podczas terapii analizowane są sposoby myślenia pacjenta o danym przeżyciu, jego emocjonalne reakcje, a także sposoby zachowania się w konkretnych przypadkach. Proces terapeutyczny może pomóc pacjentowi w uświadomieniu sobie nieracjonalności zachowań lub myśli.

Terapia poznawczo-behawioralna – dla kogo?

Terapia poznawczo-behawioralna zalecana jest w przypadkach leczenia wielu chorób i zaburzeń. Ma ona na celu przede wszystkim zwiększenie komfortu życia pacjenta. Obszar zastosowania tego rodzaju terapii jest bardzo szeroki. Może ona być wykorzystywana między innymi do leczenia:

  • fobii społecznej,
  • nerwicy lękowej,
  • zaburzeń kompulsywno-obsesyjnych,
  • zespołu stresu pourazowego,
  • depresji,
  • przewlekłego zmęczenia,
  • zaburzeń snu.
Terapia poznawczo-behawioralna
Źródło: Pexels.com

Terapia poznawczo-behawioralna w leczeniu depresji

Psychoterapia poznawczo-behawioralna pierwotnie służyła leczeniu depresji i do tej pory najczęściej stosowana jest właśnie w tym celu. Badania wskazują na to, że dzięki jej stosowaniu, skuteczność leczenia tej choroby znacznie wzrasta, a szansa na potencjalny nawrót choroby jest mniejsza.

Warto wiedzieć, że wskazówką do podjęcia terapii poznawczo-behawioralnej jest nie tylko ciężka postać depresji. Z tego typu psychoterapii może skorzystać każdy, kto nie radzi sobie z emocjami. To także dobre rozwiązanie w przypadkach przewlekłego stresu, napadów lękowych czy trudnych momentów w życiu, takich jak śmierć bliskiej osoby. Psychoterapia poznawczo-behawioralna może okazać się w takich sytuacjach bardzo pomocna. 

Terapia poznawczo-behawioralna – skuteczność

Terapia poznawczo-behawioralna uznawana jest przez większość specjalistów za skuteczną formę psychoterapii. Pozwala na leczenie wielu zaburzeń psychicznych, a dzięki niej pacjent zyskuje samoświadomość i jest w stanie przezwyciężać szkodliwe schematy działań, które ograniczają go w życiu. Osoby, które przeszły ten rodzaj terapii potrafią lepiej kontrolować swoje zachowania, a dzięki temu nawrót zaburzeń jest u nich mniej prawdopodobny.

Terapia ta jest niezwykle popularna, ponieważ pozwala na zmianę sposobu myślenia i ukształtowanie prawidłowych zachowań, co wprowadza w życie wielu pacjentów harmonię i spokój. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że tak jak każda inna metoda terapeutyczna, terapia poznawczo-behawioralna wymaga zaangażowania obydwu stron – pacjenta i terapeuty. Nie jest to magiczny lek na nasze dolegliwości i nie rozwiązuje wszystkich problemów, może jednak bardzo pozytywnie wpłynąć na jakość naszej codzienności.

Artykuł napisała:
Magdalena Polena – copywriterka, dziennikarka, freelancerka.
Na co dzień kolekcjonuje niepotrzebne fakty i wychowuje trzy koty.

źródła:

  • Agnieszka PopielEwa PragłowskaPsychoterapia poznawczo-behawioralna — praktyka oparta na badaniach empirycznych, „Psychiatria w Klinice Praktycznej”, tom 2 nr 3,
  • Steven C. HayesKirk StrosahlKelly G. WilsonAcceptance and Commitment Therapy: An Experiential Approach to Behavior Change, Guilford Press, 1999.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.