Czym jest stres i jakie są jego przyczyny? Jak radzić sobie ze stresem?

sepresja i stres. Smutny cżłowiek.

Stres jest reakcją na doświadczenia oraz wydarzenia, które są dla nas nieprzyjemne, przykre.
Definicje psychologiczne opisują stres jako dynamiczną adaptacyjną relację między możliwościami osoby, a wymogami konkretnego zdarzenia. Jej cechą jest brak równowagi psychicznej, a działania, które są wtedy podejmowane mają za zadanie przywrócić równowagę.

Wpływ stresu na nasze zdrowie

Stres nadal traktowany jest jako szkodliwy dla organizmu. Tak naprawdę, o szkodliwym działaniu stresu można mówić w przypadku, gdy jest długotrwały lub zbyt silny. Stres o łagodnym nasileniu sprzyja rozwojowi umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach.
Stres przewlekły (długotrwały) naraża ludzi na niekorzystne skutki, bowiem mogą pojawić się zaburzenia psychiczne , m.in. zaburzenia lękowe, depresyjne. Stres silny sprzyja rozwojowi zespołu stresu pourazowego (PTSD).

Jak reagujemy na stres?

Poniżej wyodrębniono trzy obszary, które wiążą się z objawami stresu:

  • wskaźniki fizjologiczne: rozszerzenie źrenic, wzmożona potliwość, przyśpieszony puls, kołatanie serca, ucisk w gardle, napięcie mięśni rąk i nóg, pobudzenie psychoruchowe, sztywność karku, naprzemienne uczucie gorąca i zimna, suchość w jamie ustnej, gonitwa myśli;
  • wskaźniki psychologiczne: podejrzliwość, rozdrażnienie, odczuwanie nieokreślonego lęku, ataki złości, wrogość, apatia, poczucie osamotnienia, przygnębienie
  • wskaźniki behawioralne (zmiany w zachowaniu): impulsywność działania, tiki nerwowe, zwiększona pobudliwość, zaburzenia snu (bezsenność lub wzmożona senność), utrata apetytu lub uczucie ciągłego głodu, wybuchy gniewu lub płaczu, podatność na wypadki, nadmierne palenie, nadużywanie alkoholu, konfliktowość, obniżona wydajność.

Radzenie sobie ze stresem jest jego głównym problemem. Badania naukowe wyraźnie pokazują, że sposób radzenia sobie ze stresem może w znacznym stopniu zmniejszyć jego wpływ i tym samym złagodzić jego konsekwencje negatywne.

Jak sobie radzić ze stresem?

Usiądź i przemyśl sytuację, która wywołała stres i zastanów się co wpływa na to, że się stresujesz. Możesz zastosować metodę kartki i ołówka, czyli zapisz wszystkie możliwe rozwiązania tej sytuacji na kartce .

  • Słuchaj muzyki! Ulubione melodie mają bardzo pozytywny wpływ na układ nerwowy. Spróbuj osłuchać typowo relaksacyjnych dźwięków takich, jak szum fal, czy śpiew ptaków.
Stres. radzenie sobie ze stresem poprzez słuchanie muzyki
Źródło: pixabay.com
  • Postaw na aktywność! Basen, siłownia, jogging czy zwykły spacer. W czasie wysiłku wydzielane są endorfiny, czyli hormony szczęścia. Aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne i odreagowanie codziennych problemów.
  • Porozmawiaj z bliską osobą. Rozmowa może zmienić postrzeganie trudnej sytuacji. Jeśli nie masz wokół siebie osób, którym ufasz warto skorzystać z pomocy psychologa. Taka rozmowa zostanie objęta tajemnicą, a dzięki niej można wiele zyskać, np. znaleźć odpowiednią metodę radzenia sobie ze stresem.
  • Zmiany. Nie każdy je lubi, ale czasami warto zmienić coś w swoim życiu. Jeżeli źródłem stresu jest praca, warto zastanowić się nad jej zmianą. Warto uwolnić się od przykrych emocji i ograniczyć w ten sposób działanie stresu.
  • Znajdź coś co Cię uszczęśliwia. Wyjść do kina/lody/spacer z koleżanką/kolegą. na pewno jest coś, co sprawia Ci satysfakcję. Przede wszystkim znajdź czas dla siebie.

W artykule przedstawiono kilka metod radzenia sobie ze stresem, ale tak naprawdę metod radzenia sobie z nim jest wiele i każda dopasowana jest do każdego człowieka. Warto zastanowić się nad sobą, dowiedzieć się co poprawia nasz nastrój, co go obniża, co lubimy robić, a czego nie, co podnosi nasz poziom stresu, a co go obniża. Dzięki temu nie tylko poznamy bliżej siebie, ale także nauczymy się radzić sobie w trudnych sytuacjach.

Artykuł napisała

Katarzyna Dembe – Psycholog z Krakowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.