Czym jest test psychologiczny i na czym polega? Poznaj rodzaje testów psychologicznych?

Mężczyzna który rozwiązał test psychologiczny

Czy emocje można zmierzyć? Większość osób odpowie, że nie jest to możliwe, tymczasem na pytanie o miarę inteligencji odpowiedź już jest prostsza – tak, jest miara inteligencji i określa się ją czynnikiem IQ. Można za pomocą tej skali określić poziom inteligencji wysokiej, przeciętnej, a także poniżej przeciętnej. Zarówno inteligencję, pamięć, cechy osobowe i wiele innych wymiarów można zmierzyć testami psychologicznymi. Starannie opracowanymi zestawami pytań lub zadań, które mają za zadanie mierzyć różnorakie cechy i właściwości człowieka.

Jak się tworzy test psychologiczny?

Wbrew pozorom, to nie są przypadkowo napisane pytania. Podstawą do stworzenia testu jest teoria psychologiczna, a następnie stworzenie na jej podstawie odpowiedniego testu. To praca, która trwa lata i jest poprzedzona wieloma badaniami. Jednym z częściej używanych testów, stosowanych w diagnozie dzieci przed okresem podjęcia edukacji szkolnej, jest skala inteligencji WISC-R-skala inteligencji Wechslera dla dzieci, która bada słabsze i silniejsze strony intelektu badanego dziecka. Z niewielkimi korektami związanymi z kulturą danego kraju i szerokością geograficzną test daje podobne wyniki u dzieci na całym świecie. Służy nie tylko do diagnozy szkolnej, ale wszelkiej pomocy dziecku, które byc może wymaga pewnych modyfikacji w edukacji i wychowaniu.

Skal inteligencji jest wiele i zazwyczaj daję one podobne wyniki.

Jakie są rodzaje testów psychologicznych?

W zależności od sposobu rozwiązywania testów rozróżnia się:

  • Testy papier-ołówek (ostatnio wypełniane również komputerowo). To testy, w których osoba badana wybiera odpowiednią odpowiedź na zadane pytania. Specjalny klucz dokonuje analizy udzielonych odpowiedzi.
  • Testy projekcyjne – obecnie coraz rzadziej wycofywane. Te testy polegają na opisywaniu przez osobę badaną określonych obrazków, zdań, tworzeniu rysunków. Znanym testem projekcyjnym jest test Rorchacha (test plam atramentowy), gdzie osoba badana miała za zadanie opisać, jakie zwierzę widzi w plamach wyglądających jak rozmazane plamy z tuszu. W zależności od opisu, oceniano zaburzenia (lub ich brak) osoby badanej. testy projekcyjne okazały się silnie uzależnione od wielu cech badacza (jego nastroju, kondycji, kompetencji itp) w związku z tym nie są powszechnie stosowane.
  • U dzieci stosuje się testy graficzne lub geometryczne (elementy są w teście Wechslera) gdzie na podstawie sposobu, tempa, dobory elementów układania figur ocenia się poszczególne zdolności dziecka.

Inny podział testów psychologicznych dotyczy badanych wymiarów. Są więc:

  • testy inteligencji,
  • testy osobowości,
  • testy pamięci,
  • testy słownikowe,
  • testy zdolności szkolnych,
  • testy zdolności.
test psychologiczny
Źródło: Pexels.com

W jakim celu wykonuje się testy psychologiczne?

Testy psychologiczne to narzędzie diagnostyczne. W zależności od celu, dobiera się odpowiedni rodzaj testu. W celu wykrycia ewentualnych zaburzeń wykonuje się określone testy osobowości. Testy szkolne powalają na diagnozę i znalezienie przyczyny ewentualnych niepowodzeń edukacyjnych, a testy zawodowe odpowiednio dobrać przyszły zawód do upodobań i zdolności (nie zawsze świadomych).

Czy w testach psychologicznych można oszukać?

Człowiek jest tak skonstruowany, że zawsze lubi wypaść lepiej, nawet przed sobą samym. Wszystkie certyfikowane testy są odpowiednio skonstruowane i biorą tę ludzką skłonność pod uwagę. Stąd też możliwości manipulacji są bardzo ograniczone. Osoba o zdolnościach matematycznych nie będzie miała możliwości ich ukryć, a introwertyk nie stanie się na podstawie testu ekstrawertykiem. Testy badają nawet skłonność do kłamstwa.

Kto może badać i oceniać za pomocą testów psychologicznych?

Osobami, które mają do tego prawo są psychologowie, osoby, które ukończyły jednolite studia magisterskie na wydziale psychologii i dysponują stosownym dyplomem. Tylko psycholodzy maja prawo, po uprzednim zarejestrowaniu (dylom ukończenia studiów psychologicznych) zakupu testów psychologicznych w specjalistycznych księgarniach. Testy, których używa się do badań są certyfikowane ( w Polsce przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne).

Uwaga: popularne w internecie testy i quizy nie są prawdziwymi testami. Służą one jedynie rozrywce i na ich podstawie nie wolno tworzyć żadnej prawdziwej wiedzy o cechach własnych lub drugiej osoby. Ich rzetelność jest zbliżona do poziomu wróżby ze szklanej kuli.

Autor:
Karol Kramski – interesuje się psychologią

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.