Czym jest wskaźnik BMI i jak go obliczyć?

Liczenie na kartce wskaźnika BMI

BMI to wskaźnik masy ciała, który informuje nas o tym, czy mieścimy się w normie, czy mamy niedowagę lub otyłość. Jego wyliczenie nie jest trudne – wystarczy posłużyć się specjalnym wzorem lub kalkulatorem BMI, a następnie sprawdzić swój wynik w tabeli. Warto pamiętać jednak, że wskaźnik ten znajduje zastosowanie wyłącznie w przypadku osób dorosłych. Masę ciała dzieci kontroluje się przy pomocy siatek centylowych.

Co to jest BMI?

BMI, czyli Body Mass Index, to wskaźnik masy ciała opracowany około 200 lat temu przez statystyka  Adolfa Queteleta, który zaobserwował zależność pomiędzy wzrostem a wagą u człowieka. Z jego założeń wynikało, że masa zwiększa się wraz ze wzrostem – jest więc większa u osób wysokich i mniejsza u osób niższych. BMI to parametr, który pozwala określić, czy nasza waga mieści się w normie, czy jest za niska lub za wysoka. Należy pamiętać, że wskaźnik ten opracowano w oparciu o predyspozycje osób dorosłych. Wynik BMI może posłużyć do oceny ryzyka wystąpienia otyłości, miażdżycy, cukrzycy typu II czy też zawału serca. Okazuje się pomocny także przy zmianie diety.

 

Jak obliczyć BMI?

Przy obliczaniu wskaźnika masy ciała posługujemy się stosunkowo prostym wzorem matematycznym, który uwzględnia naszą masę ciała i wzrost wyrażony w metrach. W praktyce obliczanie BMI polega więc na wykonaniu następującego działania: masa [kg] / (wzrost [m])2. Własną masę w kilogramach dzielimy przez podniesiony do potęgi drugiej wzrost, określony w metrach. Możemy również zapomnieć o matematycznych obliczeniach i posłużyć się gotowym narzędziem, które automatycznie wyliczy nasze BMI i oceni jego wynik. Kalkulator BMI, dostępny na przykład pod adresem  https://heroes-diet.pl/kalkulator-bmi, bierze pod uwagę również płeć i wagę, co pozwala na lepszą interpretację wyniku. Jeśli obliczamy BMI samodzielnie, musimy porównać otrzymaną wartość z normami WHO, które kształtują się następująco:

  • <16,00 – wygłodzenie
  • 16,00 – 16,99 – wychudzenie
  • 17,00 – 18,49 – niedowaga
  • 18,50 – 22,99 – norma niski przedział
  • 23,00 – 24,99 – norma wysoki przedział
  • 25,00 – 27,49 – nadwaga niski przedział
  • 27,50 – 29,99 – nadwaga wysoki przedział
  • >= 30,00 – otyłość
  • 30 – 34,9 – otyłość I stopnia
  • 35 – 39,9 – otyłość II stopnia
  • 40 – otyłość III stopnia

Czy wskaźnik BMI jest miarodajny?

Wskaźnik BMI warto traktować jedynie jako wskazówkę – sygnał, by lepiej o siebie zadbać. Przy wyliczaniu BMI bierzemy bowiem pod uwagę jedynie kilka podstawowych cech budowy ciała, bez uwzględnienia chociażby ilości masy mięśniowej. Może okazać się zatem, że osoby bardzo wysportowane uzyskają wysoki wynik BMI, pomimo niskiej zawartości tkanki tłuszczowej. Wskaźnik ten nie powinien być traktowany również jako gwarant doskonałej kondycji organizmu. Można jednak skorzystać z niego na przykład w celu obserwowania i kontrolowania swoich postępów na diecie.

Wskaźnik BMI zbyt niski lub zbyt wysoki – co zrobić?

Zbyt niski lub zbyt wysoki wskaźnik BMI powinien zmotywować nas do zmiany nawyków żywieniowych i stylu życia. Osoby ze zbyt niskim wynikiem muszą dążyć do zwiększenia masy ciała, jednak nie tylko poprzez większą podaż kalorii, ale również poprzez ćwiczenia, czyli budowanie masy mięśniowej. Z kolei ci, u których wynik okazał się zbyt wysoki, powinni pomyśleć o wprowadzeniu dobrych zmian w swoim sposobie odżywiania się, a także postarać się zwiększyć aktywność fizyczną. Dobrym rozwiązaniem może okazać się przejście na dietę pudełkową, która pozwoli zadbać o utrzymanie kaloryczności posiłków na stałym poziomie. Catering ułatwi regularne jedzenie nisko przetworzonej żywności, którą nie każdy ma czas przygotowywać samodzielnie w domu. Poza tym, pozwoli zatroszczyć się nie tylko o prawidłową wagę, ale również o zdrowie organizmu. Posiłki dostarczane w ramach diety pudełkowej są bowiem odpowiednio zbilansowane i pomagają pokrywać dzienne zapotrzebowanie na wszystkie mikro- i makroskładniki. Za ich przygotowaniem stoją nie tylko kucharze, ale i dietetycy, a same potrawy gotowane są wyłącznie ze świeżych, pełnowartościowych składników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.