Czym kierować się przy wyborze ośrodka terapii uzależnień?

Kobieta rozmawia z psychologiem w ośrodku terapii uzależnień

Uzależnienie szkodzi organizmowi człowieka zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Przyznanie się przed samym sobą, że ma się problem to bardzo duży krok dla uzależnionego. Osoba ta bardzo często zdaje sobie sprawę, że potrzebuje pomocy innych ludzi. To dobry moment, aby podjąć decyzję o udaniu się do ośrodka terapii uzależnień. Pracująca tam wykwalifikowana kadra z pewnością pomoże w wyborze odpowiedniego terapeuty oraz sposobu leczenia. Każdy uzależniony powinien wybrać sobie ośrodek, który wydaje mu się najlepszym miejscem dla niego. Prawda jest taka, że najprawdopodobniej spędzi on tam sporo czasu, dlatego tak istotne jest to, aby czuł się w tym miejscu komfortowo i bezpiecznie.

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze ośrodka terapii uzależnień?

Pierwszym aspektem, na który z pewnością warto zwrócić uwagę jest to, czy ośrodek, który został wybrany prowadzi swoją działalność legalnie. Niestety w dzisiejszych czasach istnieją miejsca, które działają nielegalnie, a ich celem nie jest niesienie pomocy osobom uzależnionym, tylko wzbogacenie się.

Warto również zadbać o to, aby dany ośrodek działał całodobowo, ponieważ wtedy terapeuta ma okazję lepiej poznać pacjenta, a co za tym idzie – odpowiednio dopasować do niego indywidualne leczenie. Terapia to złożony, długotrwały proces, który częściowo polega na obserwacji uzależnionego.

Kolejny bardzo istotny aspekt, o który z pewnością warto zadbać przy wyborze ośrodka terapii uzależnień to jego lokalizacja. Powinien się on znajdować możliwie jak najbliżej miejsca zamieszkania uzależnionego. W rankingu Pewnaterapia.pl można znaleźć ośrodki z całej Polski, dzięki czemu każdy pacjent ma szansę znaleźć dobrą i sprawdzoną placówkę w swoim regionie. Zaleca się także sprawdzenie, w jakiej okolicy jest położony wybrany ośrodek. Warto, aby znajdował się on w spokojnym miejscu, które pozwoli na wyciszenie i obcowanie z naturą.

Ponadto dokonując wyboru ośrodka leczenia warto zwrócić szczególną uwagę na zespół ludzi, którzy pracują w tym miejscu. Wysokie kwalifikacje, profesjonalizm oraz doświadczenie są podstawą w pracy z osobami uzależnionymi. Personel pracujący w ośrodku musi umieć pomóc uzależnionemu na każdym etapie leczenia.

Jeśli już wybierze się odpowiednio dopasowany ośrodek do danej osoby to warto sprawdzić jego opinie. Są one bardzo cenne, gdyż często ich autorzy to osoby, które korzystały wcześniej z danej placówki. Czytając je można dowiedzieć się wiele na temat warunków panujących w danym ośrodku terapii uzależnień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.