Czym objawia się choroba afektywna dwubiegunowa?

Choroba afektywna dwubiegunowa

Choroba afektywna dwubiegunowa, zwana potocznie dwubiegunówką,  a w skrócie CHAD, to schorzenie wokół którego przez lata narosło wiele mitów i stereotypów. O jej obecności świadczą bardzo skrajne zmiany emocji pacjenta, który w krótkim czasie potrafi przejść od silnej depresji aż do skrajnej euforii. To właśnie epizody depresji i manii (lub hipomanii) pozwalają na zdiagnozowanie choroby dwubiegunowej. Sprawdź, co powinieneś o niej wiedzieć.

Czym jest choroba afektywna dwubiegunowa?

Choroba afektywna dwubiegunowa jeszcze do niedana funkcjonowała pod nazwą depresji maniakalnej. Jest to stan, w którym chory w różnych odstępach czasu przechodzi od stanu bardzo silnej depresji do stanu uniesienia, w którym czuje niemal ponadnaturalną pewność siebie i radość z każdego wykonywanego czynu. Dla osób w manii nie ma rzeczy niemożliwych, dlatego często wchodzą w ryzykowne relacje, zaciągają kredyty albo rzucają pracę, nie dopuszczając do siebie żadnych myśli o konsekwencjach. Kiedy mania przechodzi w dołek zaczynamy odczuwać ogromny lęk i wyrzuty sumienia, które mieszają się z podstawowymi objawami depresji. Częstotliwość i forma różnych epizodów zależne są od indywidualnego przypadku oraz rodzaju choroby.

CHAD dzielimy na dwa rodzaje:

  • Typ I – w którym występują epizody manii i depresji,
  • typ II – w którym występują epizody manii i hipomanii, czyli manii o słabszym nasileniu.

Skąd bierze się choroba afektywna dwubiegunowa?

Za jedną z przyczyn występowania choroby afektywnej dwubiegunowej naukowcy uznają genetykę. Jeżeli choroba wystąpiła u któregoś z rodziców, istnieje ponad pięćdziesiąt procent szans, że doświadczą jej także dzieci. Częściej podnoszone są jednak przyczyny czysto psychologiczne. Wyzwalaczem choroby może być trauma lub bardzo stresujące wydarzenie, którego doświadcza chory. Utrata pracy lub śmierć kogoś bliskiego to często punkty zapalne dla choroby. Do pełnej diagnozy potrzeba nie tylko okoliczności biologicznych, ale także opinii terapeuty oraz dokładnej analizy objawów.

Czym objawia się choroba afektywna dwubiegunowa?

Kobieta zmagająca się z chorobą afektywną dwubiegunową
Źródło: Pexels.com

Objawy depresyjne w chorobie dwubiegunowej nie różnią się od klasycznych objawów depresji. Długotrwałe poczucie beznadziei, spadek zainteresowania światem zewnętrznym czy higieną osobistą to typowe symptomy. Aby jednak mogło być mowa o o dwubiegunowości, pacjent musi także spełniać kryterium manii lub hipomanii. Jest to okres, w którym – w zależności od nasilenia – następuje bardzo gwałtowny wzrost pewności siebie. Pojawia się wzrost libido, problemy ze snem, brak refleksyjności czy przewidywania skutków swoich działań.

Pacjenci w manii zaczynają wiele projektów, których nie są w stanie skończyć, inwestują duże pieniądze w wątpliwe projekty, biorą pożyczki, których potem nie mogą spłacić. Kiedy epizod manii mija, popadają w letarg i depresję. Taki stan na dłuższą metę dezorganizuje całe życie i skrajnie utrudnia codzienne funkcjonowanie. To właśnie kryterium skrajności jest najważniejsze w procesie diagnozowania choroby dwubiegunowej. Proces ten trwa długo i jest bardzo złożony.

Choroba afektywna dwubiegunowa – leczenie

Choroba afektywna dwubiegunowa musi być leczona poprzez połączenie psychoterapii, w której pacjent uczestniczy z leczeniem farmakologicznym. Samo leczenie jest nie tylko kompleksowe, ale także długotrwałe. Bywa, że chorzy muszą przyjmować leki nawet do końca życia. Najczęściej jest to połączenie leków przeciwdepresyjnych, przeciwlękowych oraz przeciwpsychotycznych, będących jednocześnie stabilizatorami nastroju.

Choroba dwubiegunowa ma różne natężenie w zależności od przypadku. Każdy jednak wymaga kompleksowej terapii, ponieważ nieleczona może sprawić, że pacjent całkowicie zniszczy sobie życie.

Artykuł napisała:
Magdalena Polena
 – copywriterka, dziennikarka, freelancerka.
Na co dzień kolekcjonuje niepotrzebne fakty i wychowuje trzy koty.

Źródło:

  • J. Angst, A. Marneros. Bipolarity from ancient to modern times: conception, birth and rebirth. „J Affect Disord”. 67 (1-3), s. 3-19, 2001.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.