Czym różni się szampon przeciwłupieżowy od klasycznego produktu myjącego?

Kobieta w umytych włosach szamponem przeciwłupieżowym

Szampon przeciwłupieżowy może zostać przez nas użyty do pozbycia się łupieżu, co jest raczej oczywiste. Często jednak spotykamy się z różnymi stwierdzeniami na temat używania szamponów przeciwłupieżowych przez osoby, które nie mają tego problemu. Jednym z popularnych zdań, które można napotkać w internecie, jest to, że szampon przeciwłupieżowy używany przez kogoś, kto nie ma łupieżu, może nawet spowodować jego wystąpienie. Czy to prawda? Czym różni się szampon przeciwłupieżowy od zwykłego szamponu?

Szampon przeciwłupieżowy – czy jego skład różni się od tradycyjnego szamponu?

Szampon przeciwłupieżowy powinien być skuteczny w zwalczaniu łupieżu, gdyż właśnie do tego został stworzony. Żeby dobrze oddziaływać na łupież, przyczyny jego powstawania i przy okazji nie nadwyrężyć skóry naszej głowy, szampon stosowany w tym wypadku powinien mieć odpowiedni skład, który odróżnia go od szamponu tradycyjnego. Jakich składników szamponu przeciwłupieżowego próżno szukać w klasycznych produktach myjących i jak oddziałuje na łupież oraz przyczyny jego występowania?

Łupież – przyczyny występowania łupieżu

Żeby przyjrzeć się składnikom, jakie może zaoferować nam szampon przeciwłupieżowy, powinniśmy najpierw przeanalizować, czym jest łupież i co go powoduje. Łupież to nic innego jak złuszczający się naskórek skóry głowy, któremu towarzyszyć może także swędzenie. Jest to przewlekłe schorzenie, a jedno użycie specjalistycznego preparatu nie pomoże w jego pozbyciu się – niezbędne jest tutaj regularne stosowanie.

Za łupież odpowiadają przeważnie grzyby z gatunku Malassezia globosa, więc wszystkie czynniki sprzyjające ich namnażaniu są przyczyną złuszczania naskórka na głowie. Zaliczyć można do nich choćby zmiany hormonalne, stres, uczulenia czy nieodpowiednią higienę.

Szampon przeciwłupieżowy – co w sobie zawiera?

Wybierając idealny dla siebie szampon przeciwłupieżowy, powinniśmy zwrócić uwagę na jego skład – z jednej strony musi zawierać substancje, które przeszkodzą grzybom w spokojnym bytowaniu na naszej głowie, ale z drugiej włosy dotknięte przez to schorzenie już z zasady są bardziej zmęczone i wyniszczone, więc dodatkowe traktowanie ich silną chemią może wpłynąć na stan naszej fryzury.

Szampon przeciwłupieżowy powinien zawierać takie środki jak siarczek selenu, spowalniający dzielenie się komórek naszego naskórka czy pirytonian cynku, posiadający spektrum właściwości przeciwgrzybiczych. Nie są to jedyne substancje, którym szampon przeciwłupieżowy różni się od tradycyjnego produktu myjącego. Ketokonazol czy kwas salicylowy również mogą okazać się naszymi sojusznikami przy walce o zdrową skórę głowy. 

Na sam koniec spróbujmy odpowiedzieć na pytanie postawione we wstępie. Czy szampon przeciwłupieżowy może zostać użyty przez osobę, która nie ma problemu z tym schorzeniem? Wbrew obiegowej opinii, nie wpłynie to na to, że na naszej głowie pojawi się łupież, przyczyny jego powstawania są inne i najczęściej odpowiedzialne są za to grzyby, których oczywiście szampon nie zawiera. Jednak, aby szampon spełniał swoje zadanie, należy pamiętać, aby dopasować go do swoich aktualnych potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.