Czym się różni mammografia od USG piersi?

Lekarz przygotowuje sprzęt do zrobienia USG piersi

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór u kobiet. Odpowiada on za 14% zgonów z powodu nowotworów złośliwych u płci żeńskiej. Mimo spadku śmiertelności w ciągu ostatnich lat to nadal dość przytłaczająca statystyka. Ów spadek zawdzięczamy rozwojowi medycyny, który zapewnił lepszą znajomość czynników ryzyka (w tym predyspozycji genetycznych), dostęp do nowoczesnych terapii, jednak przede wszystkim ‒ możliwość wczesnego wykrywania zmian nowotworowych, dzięki badaniom obrazowym. Do najważniejszych badań w profilaktyce raka piersi należy mammografia i USG piersi. Które z tych badań jest ważniejsze? Czym się różnią? Kiedy warto je wykonać? Odpowiedź znajdziesz poniżej!

Kiedy warto wykonać USG piersi?

Ultrasonografia piersi to badanie bezbolesne i nieinwazyjne, nie wymaga także wcześniejszego przygotowania. Mogą je wykonywać nawet kobiety w ciąży, ponieważ podczas USG piersi nie wykorzystuje się promieniowania jonizującego. Badanie pozwala ocenić tkankę gruczołu piersiowego, lokalizować zmiany patologiczne oraz różnicować pomiędzy torbielami a zmianami litymi, podejrzanymi nowotworowo. USG piersi jest bardziej odpowiednie w diagnostyce kobiet młodych, kiedy piersi mają budowę gruczołową. Powinno być wykonywane raz w roku u kobiet od 20. do około 40 roku życia. Badanie jest przeprowadzane i opisywane przez doświadczonego lekarza radiologa.

Jakie są zalety mammografii?

Mammografia jest badaniem wykorzystującym promienie rentgenowskie w celu zobrazowania tkanki sutka. Pacjentki często opisują je jako niekomfortowe ze względu na konieczność chwilowego ściśnięcia piersi przez aparat, jednak warto pamiętać, że mammografia cechuje się niezwykle wysoką swoistością i czułością. Umożliwia zlokalizowanie bardzo małych zmian patologicznych oraz zwapnień, które nie są dostępne w badaniu palpacyjnym, nawet dla doświadczonych lekarzy. Jest to badanie polecane kobietom po 40. roku życia ze względu na bardziej tłuszczowe utkanie piersi.

Badania obrazowe w profilaktyce raka sutka

Badania profilaktyczne powinno się wykonywać zgodnie z opisanymi wyżej zaleceniami, nie zapominając o comiesięcznym samobadaniu gruczołów piersiowych. Warto pamiętać, że jeśli pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy, również należy udać się do lekarza ginekologa lub onkologa, który zbada pacjentkę i zleci wykonanie badań obrazowych lub laboratoryjnych. Do tych objawów zaliczamy:

  • ból sutka,
  • wyczuwalny guzek sutka lub pachy,
  • wyciek z brodawki sutkowej.

Mammografia i USG piersi są uznawane za badania komplementarne. To znaczy, że przy jakichkolwiek wątpliwościach wykrytych podczas jednego z tych badań, zazwyczaj zalecane jest wykonanie tego drugiego, w celu ich wyjaśnienia. Natomiast, jeśli mammografia i USG piersi nie wyczerpią wątpliwości diagnostycznych, przeważnie należy wykonać rezonans magnetyczny piersi lub biopsję podejrzanej zmiany pod kontrolą USG.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.