Czym zajmuje się centrum zdrowia psychicznego?

Załamany mężczyzna trzyma dłonią swoją głowe

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest dbanie o swój dobrostan psychiczny. Wśród działań, które mają pozytywny wpływ na ten aspekt zdrowia człowieka, można wyróżnić aktywności poprawiające ogólne samopoczucie oraz profesjonalne wsparcie medyczne. Jeśli kryzys psychiczny wyraźnie się nasila, spotkanie z lekarzem lub terapeutą przyniesie pozytywne skutki. Gdzie szukać wsparcia w czasie pogorszenia stanu zdrowia? Jakie możliwości pomocowe ma centrum zdrowia psychicznego? Odpowiedzi znajdziesz w naszym poradniku.

Centrum zdrowia psychicznego – co to jest?

Specjaliści zajmujący się zawodowo kryzysami psychicznymi mogą pracować w państwowej ochronie zdrowia, wielu z nich decyduje się jednak na otwarcie prywatnej praktyki. Centra zdrowia psychicznego to miejsca, w których świadczona jest szeroko zakrojona opieka psychologiczna, często wspierana również przez lekarza psychiatrę. Dzięki temu pacjenci mają możliwość skorzystania z różnego rodzaju pomocy w jednym miejscu, ograniczając konieczność przemieszczania się między rozmieszczonymi w odległych lokalizacjach gabinetami. W centrach można uzyskać świadczenie pomocowe od specjalistów w zakresie psychologii, psychiatrii i psychoterapii. Miejsca te często prowadzą również terapie grupowe oraz indywidualne.

Jaki zakres wsparcia świadczy centrum wsparcia psychicznego?

Jak już zostało wspomniane, centrum zdrowia psychicznego oferuje łatwy dostęp do dużej gamy zróżnicowanych usług. Między poszczególnymi ośrodkami występują rozbieżności, jednak możliwe jest wskazanie najczęściej dostępnych w takich miejscach rodzajów poradnictwa.

Psychologia

Wizyta u psychologa to bardzo często wstęp do rozpoczęcia terapii lub pokierowania na dalszą diagnostykę. Należy bowiem pamiętać, że psycholog po ukończonej szkole psychoterapii nie jest lekarzem – ten tytuł uzyskuje się po studiach medycznych. Nie zmienia to faktu, że rozmowa z psychologiem pomoże znaleźć drogę do rozwiązania najbardziej dokuczliwych problemów.

Psychoterapia dorosłych

Jedną z metod wsparcia, jakie specjalista może zaoferować osobie w kryzysie, jest psychoterapia. Polega ona na rozmowie klienta i psychoterapeuty, który ukończył szkołę w wybranym nurcie. W jej trakcie oboje analizują zachowania osoby w terapii i wspólnie dążą do wypracowania metod ułatwiających jej samodzielność po zakończeniu cyklu spotkań.

Psychoterapia dzieci i młodzieży

Szczególnym rodzajem psychoterapii jest praca z dziećmi i młodzieżą. Z jednej strony najmłodsi nie zawsze posiadają odpowiedni aparat, pozwalający im nazwać lub opisać swoje stany emocjonalne. Z drugiej: młodzi ludzie bywają dużo bardziej szczerzy niż dorośli. Należy jednak pamiętać, że osoba prowadząca psychoterapię z dzieckiem lub nastolatkiem powinna mieć doświadczenie w pracy z tego rodzaju klientami.

Psychodietetyka

Jest to jedna ze stosunkowo nowych dziedzin w pracy terapeutycznej. Ze względu na jej interdyscyplinarność – łączy bowiem elementy psychologii, dietetyki i medycyny – stosowana jest w pracy z zaburzeniami odżywiania. Terapia pozwala pracować z postrzeganiem własnego ciała, a odpowiednio dobrana dieta umożliwia fizyczny powrót do stabilizacji.

Terapia par i rodzin

Część problemów związanych z dobrostanem psychicznym może być efektem zaburzonych relacji z najbliższymi. W pracy z nimi pomoże terapia dla par lub dla rodzin, w zależności od tego, gdzie zostanie rozpoznany problem. Działania terapeutyczne tego rodzaju w centrum zdrowia psychicznego prowadzi się z każdym osobno lub podczas wspólnych spotkań – metodę pracy ustala specjalista po rozpoznaniu problemów.

Terapia uzależnień

W trakcie serii spotkań, trwającej od kilku miesięcy do dwóch lat, wspierany przez terapeutę pacjent uczy się radzić sobie z uzależnieniem. Terapia uzależnień ma zastosowanie zarówno w bardzo nasilonych stanach, jak i w przypadku osób, które po używki sięgają dużo rzadziej.

Konsultacje biegłego psychologa

Praca biegłego psychologa polega na przeprowadzaniu badań psychologicznych i sporządzeniu na ich podstawie opinii, które następnie mogą być przedstawione przed sądem lub umieszczone w aktach sprawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.