Dieta rozgrzewająca, czyli co warto jeść zimą?

Zupa pomidorowa

Dieta o każdej porze roku powinna wyglądać nieco inaczej. Jesienią i zimą zadaniem jadłospisu jest zabezpieczenie organizmu przed chłodem, a jednocześnie zachowanie zdrowia i właściwej sylwetki. W tym okresie nasz organizm zużywa więcej energii na utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała, możemy mu w tym pomóc, jedząc odpowiednie produkty.

O diecie rozgrzewającej zrobiło się ostatnimi laty bardzo głośno, nie jest to jednak nowoczesny wynalazek, już trzy tysiące lat temu Chińczycy potrafili dzięki produktom żywnościowym podnosić temperaturę ciała lub odwrotnie — wychładzać organizm. Warto skorzystać z ich doświadczeń oraz obserwacji współczesnej dietetyki, aby pomóc naszemu ciału lepiej poczuć się w chłodne dni.

Ciepłe śniadanie to podstawa

Pierwszą z podstawowych zasad diety rozgrzewającej jest spożywanie śniadania na ciepło. Do jego przygotowania warto używać produktów zbożowych bogatych w błonnik, magnez i witaminy. Doskonałym jesiennym i zimowym śniadaniem na ciepło może być owsianka, zupa czy kasza jaglana. Dzięki takiemu posiłkowi nasz żołądek i cały organizm będą lepiej rozgrzane, a co za tym idzie – łatwiej będzie o poranku opuścić ciepłe pielesze.

Spożywanie posiłków co 3 – 4 godziny

W diecie rozgrzewającej istotne jest także spożywanie 4 – 5 posiłków dziennie. Dzięki temu dawki witamin i minerałów są dostarczane do organizmu regularnie. Zjadane porcje są przy tym mniejsze, a ich trawienie przebiega sprawniej.

Dobrze przyprawione dania

Podstawą diety rozgrzewającej jest spożywanie potraw na ciepło nie tylko na śniadanie, ale także na obiad i kolację. Zupy warzywne oraz wszelkiego rodzaju kremy to świetny pomysł zarówno na danie obiadowe, jak i kolację. Przyrządzając potrawy jesienią i zimą warto dodać rozgrzewających ziół i przypraw. Wśród dodatków poprawiających smak potraw i wpływających na ich rozgrzewające właściwości warto wymienić między innymi: chili, czosnek, cynamon, imbir, kurkumę, kardamon, jałowiec, rozmaryn, majeranek, kminek, kolendrę czy pieprz cayenne. Warto także do swoich posiłków dodawać chrzan, który także potrafi dobrze rozgrzać.

Dużo witaminy C

Dieta jesienno – zimowa powinna także zawierać dużo kwasu askorbinowego bardziej znanego jako witamina C. Aby zadbać o jej właściwy poziom w organizmie, warto przygotowywać posiłki na bazie kalafiora, brokułów, pomidorów, czerwonej papryki czy brukselki. Dbając o odpowiednią ilość witaminy C w organizmie, dobrze jest też sięgnąć po naturalne suplementy diety wzmacniające odporność takie jak Flavon.

Rozgrzewające napoje

Każdy zna rozgrzewającą moc płynącą z ciepłych napojów. Jednak zimą lepiej unikać mocnej kawy czy herbaty, które wypłukują z organizmu witaminy i minerały. Lepiej sięgnąć po ziołowe napary. Świetnie sprawdzą się też herbatki z głogu, dzikiej róży, lipy, malin czy żurawiny. Jeśli kawa – to najlepiej zbożowa. Jeśli nie możesz obejść się bez herbaty, sięgnij po jej zieloną i czerwoną wersję. Możesz też uzupełnić taki napar rozgrzewającymi dodatkami, takimi jak: cynamon, imbir, kardamon czy goździki i miód.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.