Dlaczego warto regularnie biegać?

szczęśliwa para regularnie biega

Bieganie to sport, który nie wymaga żadnego specjalistycznego sprzętu ani przygotowania, przez co może zająć się nim właściwie każdy, kto ma wystarczająco motywacji. Dlaczego warto biegać? Głównie ze względu na pozytywny wpływ aktywności fizycznej na zdrowie i samopoczucie.

Jak bieganie wpływa na zdrowie?

To, że aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na ludzkie zdrowie, nie powinno być dla nikogo tajemnicą. Jak konkretnie wpływają ćwiczenia takie jak treningi biegowe na samopoczucie i kondycję organizmu?

Aktywność fizyczna pomaga utrzymać w formie układ mięśniowo-szkieletowy, który obejmuje wszystkie kości i mięśnie znajdujące się w ludzkim ciele. Regularne bieganie obniża ryzyko zachorowania na cukrzycę i choroby mięśnia sercowego oraz wystąpienie nadciśnienia lub problemów z podwyższonym cholesterolem. Oczywiście nie można zapomnieć także o tym, że bieganie, podobnie jak inne aktywności fizyczne, ułatwia zrzucenie nadprogramowych kilogramów masy ciała, przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej, a jednocześnie sprawia, że człowiek ma znacznie więcej energii. Co więcej, aktywność fizyczna w ciągu dnia przekłada się na lepszy sen w nocy.

Rozmawiając o wpływie sportu na zdrowie, nie można zapomnieć o zdrowiu psychicznym. Bieganie pozwala się wyciszyć i pozbyć silnych emocji, obniżyć stres, a nawet podnieść samoocenę. Żeby to wszystko osiągnąć, nie trzeba od razu biegać wyczynowo – wystarczy jedynie 30 minut biegu trzy razy w tygodniu.

Jak zmotywować się do regularnych ćwiczeń?

Choć teoretycznie wszyscy wiedzą, że bieganie jest zdrowe, wcale nie łatwo jest się do niego zmotywować, zrobić pierwszy krok, założyć sportowe buty i wyjść na zewnątrz. Najtrudniejsze są jednak początki – jeżeli regularne bieganie stanie się nawykiem, wkrótce będzie ono przychodzić znacznie łatwiej. Tylko jak zmotywować się do tego, żeby naprawdę spróbować, nie odkładając ćwiczeń wciąż na następny dzień?

Przede wszystkim warto pamiętać, że nie ma nic tak demotywującego, jak nierealne cele. Na początek można ich zupełnie nie ustalać, zobaczyć, w jakiej jest się kondycji, jak długo i jak daleko będzie się w stanie biec. Inną możliwością jest ustalenie prostych celów jak na przykład przebiegnięcie całej jednej ulicy, dotarcie do konkretnego punktu, albo chodźmy niewracanie do domu wcześniej, niż 30 minut od pierwszych postawionych na zewnątrz kroków, niezależnie od tego, ile będzie się w stanie w tym czasie osiągnąć.

Motywująco na początkujących biegaczy często działa dołączenie do grupy osób biegających lub choćby znalezienie sobie jednej towarzysza treningów. Dla tych, którzy wolą bieganie w samotności, dobrym rozwiązaniem może okazać się przygotowanie rytmicznej playlisty i zabranie ze sobą słuchawek sportowych, które podczas biegu nie będą wysuwać się z uszu. Więcej o motywacji i sposobach na nią przeczytać można w artykule na stronie https://alenergy.eu/JAK-ZMOTYWOWAC-SIE-DO-BIEGANIA-blog-pol-1634301654.html.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.