Dlaczego warto używać oleju rzepakowego?

Pole rzepaku z którego robi sie olej rzepakowy

Oleje roślinne znalazły zastosowanie przede wszystkim w gastronomii, jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że szczególnie cenny zarówno dla smaku potraw, jak i dla naszego zdrowia jest olej rzepakowy. Może on stanowić doskonały zamiennik tłuszczów zwierzęcych, a także innego rodzaju tłuszczów roślinnych. Dlaczego warto wprowadzić go do swojego codziennego menu?

Korzyści zdrowotne wynikające ze spożywania oleju rzepakowego

Olej rzepakowy zawiera spore ilości kwasów omega-3 oraz omega-6, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie układu krwionośnego, niwelując jednocześnie ryzyko wystąpienia chorób serca. Organizm ludzki nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować tychże kwasów, dlatego tak istotne jest dostarczanie ich w odpowiednich ilościach każdego dnia. Kwasy omega-3 oraz omega-6 wspomagają również prawidłowe funkcjonowanie mózgu i układu nerwowego. O ich właściwą podaż powinny zadbać osoby w każdym wieku. Bardzo istotne są proporcje kwasów omega-3 i omega-6, które powinny wynosić 1:2 – takie połączenie dostępne jest właśnie w oleju rzepakowym.

Zastosowanie oleju rzepakowego w kuchni

Olej rzepakowy znajduje szerokie zastosowanie w gastronomii – używany jest zarówno w renomowanych lokalach, jak i w kuchniach prywatnych. Używamy go przede wszystkim do smażenia oraz pieczenia. Odrobinę oleju rzepakowego możemy dodać również do dań gotowanych, na przykład klusek czy pierogów, co zapobiegnie ich sklejaniu się. Olej rzepakowy stanowi doskonałą bazę sosów sałatkowych, może także zastąpić uwielbiany przez Polaków majonez. Warto pamiętać, że warzywa, które są podstawowym składnikiem sałatek, zawierają sporo witamin, lecz wiele z nich rozpuszczalnych jest wyłącznie w tłuszczach. Dlatego też do każdej potrawy warzywnej powinno się dodawać nieco oleju rzepakowego. Jego niekwestionowaną zaletą jest fakt, iż nie zmienia on smaku dania, a wręcz przeciwnie – wydobywa go. Dzięki temu jemy pysznie, a zarazem bardzo zdrowo.

Olej rzepakowy, a inne rodzaje tłuszczów roślinnych

Olej słonecznikowy czy rzepakowy, a może inne rodzaje tłuszczy, warto wybierać do swojej kuchni? Odpowiedź jest prosta – poszukując odpowiedniego tłuszczu roślinnego, powinniśmy postawić właśnie na olej rzepakowy choćby z uwagi na to, że posiada najlepszy stosunek kwasów omega-3 do omega-6. Ponadto spożywanie tego tłuszczu przynosi wiele korzyści dla naszego zdrowia, a dodatkowo sprawdzi się on w niemal każdym przypadku, gdyż można stosować go zarówno na gorąco, jak i na zimno. Olej rzepakowy zawiera wiele cennych witamin, w tym między innymi witaminę E, A oraz K, dlatego też znajduje zastosowanie nie tylko w gastronomii, ale również w kosmetyce. Na jego bazie możemy przygotować domowe produkty, które pomogą nam dbać o urodę w naturalny i ekologiczny sposób.

Olej rzepakowy skarbem Europy

Europa to jeden z liderów produkcji oleju rzepakowego, a jedno z kluczowych miejsc wśród krajów europejskich zajmuje Polska. Nie wszyscy jednak zdają sobie z tego sprawę, dlatego też warto zapoznać się z kampanią informacyjną, której nazwa brzmi „Olej rzepakowy skarbem Europy”. Pozwala ona lepiej poznać właściwości oleju rzepakowego oraz przekonać się, dlaczego warto go używać na co dzień. Konsumenci powinni mieć świadomość, że olej rzepakowy jest powszechnie dostępny w sklepach, a jego cena jest stosunkowo niska, co sprawia, że za zdrowie, dobre samopoczucie i piękny wygląd nie trzeba przepłacać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.