Dziecko i pies – jak pogodzić wychowanie pociechy przy obecności zwierzęcia domowego?

Dziewczynka idzie obok psa przez wiejską drogę

Pies jest bez wątpienia przyjacielem człowieka i szybko przywiązuje się do znajomej mu od małego rodziny. Wychowywanie dziecka przy obecności tego czworonoga świetnie wygląda na filmach umieszczanych przez wielu użytkowników na mediach społecznościowych. Zwierzęta te dają domownikom masę radości i świetnie współgrają w codziennym życiu. Trzeba jednak pamiętać, że one również mają swoje potrzeby i na poszczególne bodźce reagują inaczej niż ludzie. Tego niestety nie pokazuje się publicznie, przez co niektórzy dostrzegają wyłącznie same dobre strony wspólnego wychowania dzieci i zwierząt.

Oczywiście, taka współpraca może przebiegać idealnie wówczas, gdy pociecha zna wszystkie maniery postępowania z czworonogami. Właśnie tego należy uczyć naszych synów i córki już od pierwszych miesięcy życia.

Język zwierzęcia – co pies próbuje nam przekazać swoim zachowaniem?

Psy są zwierzętami bardzo mądrymi i kochającymi swoich właścicieli. Niemniej jednak, nie są one zdolne do powiedzenia nam o niepasujących im rzeczach. Aby porozumieć się z człowiekiem, stosują więc różnorodne gesty. Tych z pewnością należy nauczyć nasze dzieci. Z początku pociechy traktują zwierzęta trochę przedmiotowo, gdyż są to dla nich mówiąc najprościej zabawki. Należy więc powtarzać im, że każdy czworonóg jest taką samą istotą jak człowiek i nie lubi być w żaden sposób lekceważony.

Przede wszystkim, warto przedstawić dziecku zachowania, jakimi w razie poczucia zagrożenia posługuje się pies. Najlepszym wyznacznikiem będzie w tym przypadku ogon. Wówczas, gdy zwierzę macha nim na wszystkie strony – to znak, że jest ono szczęśliwe. Znacznie gorzej wygląda sytuacja, w której ta część jego ciała jest schowana pod siebie – wtedy oznacza to u niego poczucie niebezpieczeństwa. Najlepiej w tym wypadku oddalić się od psa na bezpieczną odległość i dać mu czas na odetchnięcie.

Większość zwierząt domowych nie lubi być zaczepiania, ciągnięta za ogon lub dynamicznie łapana za głowę. Zadaniem rodziców jest więc nauczenie pociechy przekazywania uczuć poprzez spokojne głaskanie pupila.

Dziecko i pies

Czy obecność psa dobrze wpływa na dzieci?

Pies w rodzinie, obecny przez wszystkie etapy rozwoju dziecka, z pewnością nauczy je odpowiedzialności i szacunku do zwierząt. Pociecha może w pewnym stopniu wyrobić sobie nawyki, dzięki którym jej obowiązkiem stanie się codzienne karmienie pupila oraz wychodzenie z nim na spacery. Wielu ekspertów podkreśla również, że dzieci mające psy u boku od najmłodszych lat są dużo szczęśliwsze i nie czują się samotne. Sprawia to, że są bardziej stabilne psychicznie i zdrowsze.

Najważniejsze w kontekście wspólnego wychowywania psa i dziecka jest przyzwyczajenie do siebie obydwu stron. Nie można zostawiać małego dziecka samego przy obecności pupila – to zwierzę, któremu do głowy nie zawsze przychodzą zbyt mądre rzeczy. Mimo wszystko, nie można również trwale separować od siebie dziecka i zwierzęcia, gdyż psy są bardzo ciekawe i chcą poznać wszystkich członków rodziny. Wyrzucanie zwierząt na zewnątrz przy obecności dziecka w pomieszczeniu również jest bardzo złe, gdyż wzbudza agresję u czworonoga i sprawia, że czuje się on w pewien sposób gorszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.