Dziecko wysoko wrażliwe – co oznacza i czy jest to problem?

Dziecko wysoko wrażliwe przykryło się poduszkami na kanapie

Czy spotkałeś się z terminem „dziecko wwo” czy też „wysoko wrażliwe dziecko”? Być może pojęcia te kojarzą ci się negatywnie z dzieckiem marudzącym i problematycznym? Wbrew pozorom tzw. wwo dziecko nie jest ani jednostką chorobową, ani czymś negatywnym, ani nawet czymś niezwykłym. Dzieci wysoko wrażliwych jest bardzo dużo. Jak rozpoznać, czy twoja pociecha to dziecko wwo? Jakie są największe wyzwania rodziców, w przypadku takiego dziecka? Dziś przedstawimy podstawy zagadnienie jakim jest „wwo dziecko”.

Dziecko wysoko wrażliwe czyli krzywdząca definicja?

Każdy medal ma dwa końce i coś, co wydaje się być problemem, tak naprawdę, przy odpowiednich warunkach, może stanowić siłę. Ważne, aby na samym początku zaznaczyć, że wysokowrażliwość nie jest chorobą. Tak jak każdy z nas różni się między sobą, tak samo w naszym społeczeństwie występuje wiele dzieci wysoko wrażliwych. Ile dokładnie? Szacuje się, że ok 15-20% dzieci spełnia definicję, jaką jest dziecko wwo. To znaczy, że wwo jest co 5 dziecko w naszym świecie.

Kim jest zatem dokładnie wysoko wrażliwe dziecko? To osoba, inaczej przetwarzająca bodźce z zewnątrz, osoba o nadwrażliwości emocjonalnej, co jednak nie jest wcale określeniem czegoś złego czy gorszego. W przypadku dzieci, są to te maluchy, które są szczególne w pozytywny sposób i posiadające wyjątkowe cechy.

Czy posiadam dziecko wwo?

Jeśli chcesz wiedzieć, czy twoje dziecko jest wysoko wrażliwe, wcale nie musisz się z nim udawać do psychologa. Dobra strona parentingowa pozwoli ci określić czy masz w domu niezwykłego młodego człowieka.

W skrócie określa się, że dziecko wwo jest bardziej bystre, kreatywne czy empatyczne, posiadające silną intuicję, ostrożne w kontaktach i swoich działaniach. To dziecko o wyczulonym układzie nerwowym, podatne na tzw. przebodźcowanie. Zazwyczaj bywa nieśmiałe lub sprawia wrażenie lekko wycofanego. Dziecko wwo często bywa zdezorientowane, sprawia wrażenie strachliwego. Nie lubi skrajnych doświadczeń w postaci temperatury, hałasu, zapachów. Jest to dziecko bardzo wrażliwe, dlatego surowe kary nie są tu pożądane. Dziecko wwo potrzebuje raczej łagodnych wskazówek, motywacji, podkreślania swojej wartości.

Dziecko wwo jest ostrożne, dokładne, czasem nawet pedantyczne. Łatwo wczuwa się w emocje rodziców i rówieśników. Woli spędzać czas samotnie, a także wykazuje się czymś, co moglibyśmy nazwać inteligencją ponad wiek. Zadaje głębokie i refleksyjne pytania, używa skomplikowanych słów ponad swój wiek. Dziecko takie jest ostrożne, woli spokojne zabawy, a dodatkowo łatwo dostrzega drobne subtelności. Głęboko wszystko odczuwa i z trudem zasypia po dniu pełnym emocji.

Głównymi cechami, charakteryzującymi wwo dziecko są głębokie przetwarzanie (dokonywanie wnikliwej analizy rzeczywistości), reaktywność emocjonalna (łatwo je wzbudzić, a trudniej wygasić ich emocje), przeciążenie sensoryczne (bardzo często jest im np za głośno, za ciepło itp) oraz przeciążenie układu nerwowego.

Największe wyzwania stojące przed rodzicem

Jak sobie zatem radzić jako rodzic dziecka wysoko wrażliwego? przede wszystkim potrzeba tu wiele delikatności i zrozumienia. Kluczem jest dbanie o właściwe poczucie własnej wartości dziecka. Rozmowa, słuchanie dziecka, wspieranie go i chwalenie, unikanie krzywdzącej krytyki.

Rodzic dziecka wwo powinien pamiętać o trzech ważnych obszarach działania. Ważne, aby potrafił się dostroić do malucha. Dziecko bardzo łatwo czyta nasze emocje, także zdenerwowanie, dlatego warto przepracować tę sferę. Najlepszą reakcją jest radość i uśmiech. Duże znaczenie ma też przywiązanie. Dziecko powinno czuć się ono rozumiane, słuchane i bezpieczne. Na końcu istotna jest nauka tzw. samoregulacji. Nieco starsze dzieci, w okolicy 9-10 roku życia dostrzegają związki przyczynowo-skutkowe lepiej, dzięki czemu mogą reagować mniej efektywniej.

Przede wszystkim pamiętaj, że to dar, że twoje dziecko jest wysoko wrażliwe. Dzięki właściwemu, delikatnemu i rozważnemu traktowaniu, wyrośnie ono na człowieka wrażliwego na krzywdę innych, pomocnego i dobrego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.