Erytrytol – skąd się wzięła jego popularność?

Cukier i erytrytol

Erytrytol to obecnie jeden z najpopularniejszych zamienników białego cukru. Czy faktycznie jest tak zdrowy? Jak jego spożywanie może wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie? Czy za jego popularnością stoją wyjątkowe właściwości, a może tylko dobry marketing? Odpowiedzi szukaj w poniższym artykule.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym jest erytrytol
  • jakie zalety i właściwości posiada
  • czy jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia
  • jak stosować erytrytol w swojej kuchni

Czym dokładnie jest erytrytol?

Erytrytol wyglądem przypomina nieco tradycyjny cukier – ma białą barwę i postać krystalicznego proszku. Jednak pod względem chemicznym, mimo swojego słodkiego smaku, nie jest cukrem. Razem z mannitolem, sorbitolem i ksylitolem tworzy grupę polioli, czyli inaczej alkoholi cukrowych. Łączy je wszystkie słodki smak, niska kaloryczność oraz fakt, że nie podnoszą one poziomu cukru we krwi. Z tego względu stanowią często zamiennik cukru w diecie diabetyków czy osób z insulinoopornością.

Erytrytol – zalety i właściwości

Jak wcześniej wspomniano, erytrytol ma niską wartość energetyczną. Co więcej, obecnie jest on uważany za najmniej kaloryczny słodzik – w 1 g zawiera zaledwie 0,2-0,4 kcal (1 g cukru to aż 4 kcal). Ma to szczególne znaczenie w przypadku osób, którym zależy na zmniejszeniu kaloryczności swojej diety. Za duża zaletę erytrytolu uznaje się także indeks glikemiczny równy zeru. Ten fakt czyni go bowiem całkowicie bezpiecznym, nawet dla osób chorych na cukrzycę. Erytrytol wykazuje także działanie antyoksydacyjne i przeciwpróchnicze, co potwierdzają wyniki naukowych badań.

Bezpieczeństwo erytrytolu

Wiele osób decydując się na regularne spożywanie słodzików w alternatywie dla tradycyjnego cukru zastanawia się nad ich potencjalnymi działaniami niepożądanymi. W przypadku erytrytolu nie ma się czego obawiać – Światowa Organizacja Zdrowia uznała erytrytol za całkowicie bezpieczny dodatek do żywności. Możemy zatem bez obaw spożywać go nawet w większych ilościach.

Jak korzystać z erytrytolu?

Erytrytol posiada słodycz równą ok. 70% słodyczy cukru. Oznacza to, że dla uzyskania słodkości 5 g cukru należy użyć ok. 7 g erytrytolu. Możemy bez problemu słodzić nim napoje (jak kawa czy herbata), desery czy domowe wypieki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.