Etyka, a doświadczalnictwo

Kot

Nie chodzi tu tylko o ludzi ale także o zwierzęta. Psychologowie wykorzystują badania na zwierzętach do określenia ogólnych typów zachowania. Po drugie istotnym czynnikiem jest możliwość badania populacji żyjących na wolności oraz hodowlanych. Prawo reguluje w jakich warunkach mają być prowadzone badania. Głównie chodzi o minimalizację cierpienia i zapewnienie wygody.

Za czy przeciw

Strach się bać aktywistów działających na rzecz ochrony praw zwierząt. Jednakże wszyscy właściciele czworonożnych pupili wiedzą jakie znaczenia mają szczepienia przeciw wściekliźnie czy nosówce. Nie byłoby to możliwe bez udziału zwierząt w badaniach nad ich skutecznością. Uzasadnione jest dbanie o ich dobrostan, bo często właśnie zapatrzenie w cel uodparnia ludzi na empatię. Nie mówię tu tylko o zwierzętach ale też o człowieku.

Przekaz

Między ziemią, a niebem. Tam właśnie jest psychologia. Dla ludzi powinna być narzędziem pomagającym w poznaniu siebie i swoich możliwości. A to wszystko po to, aby znaleźć sobie miejsce i móc bez przeszkód funkcjonować w społeczeństwie. Raczej je budować niż burzyć. Często ten przekaz, głównie przez media, jest pokazywany jak odbicie w krzywym zwierciadle. Wiadomo, że spokojna i zwykła idea nie sprzeda się tak dobrze jak szokująca wieść.

Przemysł bazuje na pseudonauce czerpiąc na jej podstawie duże zyski. Znajomość zasad działania psychologii pozwoli na uniknięcie takich pułapek. Ile rzeczy jest sprzedawanych na podstawie takich pseudobadań gdzie racjonalizm i statystyka oraz porównanie nie mają racji bytu.

Źródła:

  • https://www.psychologytoday.com/blog/
  • http://oedb.org/ilibrarian/101_fascinating_brain_blogs/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.