Filologia hiszpańska a kurs języka hiszpańskiego

osoby studiujące filologie hiszpańska siedzą w auli

Jedni studiują filologię hiszpańską, inni kończą tylko kurs języka hiszpańskiego. Jakie są różnice i co absolwentom dają studia? To uzasadnione pytania, bo dziś studia i kursy z tego języka cieszą się coraz większą popularnością. Wybór powinien być uzależniony od tego, co kto chce robić, gdzie pracować i też – jakie ma predyspozycje do nauki. Nie każdy nadaje się bowiem na studia językowe. Dla niektórych nawet sam kurs jest prawdziwym wyzwaniem.

Czy trzeba studiować filologię hiszpańską, by nauczyć się języka?

Uczyć się języka hiszpańskiego można na różne sposoby. Na przykład studiując filologię hiszpańską albo uczęszczając na kurs języka hiszpańskiego. W związku z tym nie trzeba koniecznie studiować, by opanować ten język. Niektórzy wybierają nawet własną, nieformalną ścieżkę – uczą się słówek i gramatyki we własnym zakresie, mowę szlifując poprzez konwersacje z native speakerami lub wycieczki na Półwysep Iberyjski. Pytanie wobec tego, po co w ogóle wybierać się na trwające kilka lat studia?

Co daje filologia hiszpańska?

Filologia hiszpańska to kierunek studiów, który umożliwia studentom naukę języka hiszpańskiego na każdym poziomie. Na tych studiach, poza językiem, znajdziemy jeszcze przedmioty językoznawcze i literaturoznawcze, a także przedmioty z zakresu innych dziedzin, które są równie ważne dla wykształcenia filologicznego. Wśród tych przedmiotów znajduje się chociażby przekładoznawstwo, tak zwana dydaktyka języka obcego, a także wiedza o kulturze.

Lista przedmiotów może się nieco różnić, zależnie od uczelni. Dlatego wybierając się na te studia, trzeba koniecznie wcześniej to sprawdzić. Po studiach na kierunku filologia hiszpańska, absolwent może nie tylko swobodnie porozumiewać się w tym języku, ale również uczyć innych, na przykład pracując w szkole. Studia dają zdecydowanie większe możliwości w zakresie pracy zawodowej, choćby dlatego, że student został zapoznany z szerokim spektrum wiedzy o Hiszpanii.

Tak naprawdę uczyć się języka można bez jakichkolwiek kursów i studiów. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że studia stwarzają absolwentowi szersze możliwości. Osoba, która je ukończyła, może zatrudnić się w biurze tłumaczeń. Może też spokojnie podjąć pracę, jako organizator i przewodnik wycieczek po Hiszpanii. Wszystko zależnie od tego, co kto chce robić i z jak dobrym wynikiem te studia skończył.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.