Filtry do wody – oryginalne i zamienniki. Jakie wybrać, by trafić?

Dzbanki filtrujące wodę to lepsza alternatywa od plastikowych butelek

Picie wody filtrowanej to nie tylko modny trend, ale także uczynek na rzecz walki o klimat. Dlatego coraz więcej osób w różnym wieku – zarówno młodych, jak i starszych – decyduje się zrezygnować z kupowania wody butelkowanej i wybiera wodę filtrowaną. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, jak ważne jest regularne wymienianie filtrów na nowe oraz dobieranie ich odpowiednich modeli. To właśnie od rodzaju zastosowanych filtrów zależeć będzie nie tylko smak wody z kranu, ale również jej właściwości odżywcze. Jeśli na co dzień używasz butelek lub dzbanków na wodę filtrowaną – poniżej podpowiemy jakie rodzaje filtrów warto stosować.

Woda z kranu – filtrować czy nie?

Czy woda z kranu jest zdrowa? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Biorąc za porównanie stan wody sprzed dwóch lub więcej dekad – można śmiało stwierdzić, że woda z kranu jest obecnie zdrowsza niż była. Jest ona nie tylko oczyszczona, ale również mineralizowana, a dzięki temu – może stanowić substytut wody kupowanej zazwyczaj w sklepach.

Z drugiej jednak strony – zanim woda wypłynie z kranu, przebiega przez rury kanalizacyjne, w których zalegać mogą różne zanieczyszczenia oraz kolonie bakterii, pleśni lub grzybów. Również sam materiał rur nie pozostaje bez wpływu na stan wody – która może zawierać śladowe ilości metali ciężkich. W rezultacie woda z kranu jest mniej smaczna niż ta kupowana w sklepach, a niektóre jej składniki – nie powinny dostawać się do naszego organizmu.

Dlatego najlepszym wyborem wydaje się właśnie filtrowanie wody z kranu. To najskuteczniejszy sposób, by zminimalizować ilość plastiku produkowanego przez przemysł, a zarazem – zdrowo i regularnie się nawadniać. Co nie mniej ważne – przestawienie się z wody sklepowej na wodę kranową jest wyborem ekonomicznym, korzystnym dla naszego portfela.

Alchemia filtrowanej wody – czyli jak być eko i zdrowym jednocześnie

Niezależnie, czy korzystasz z dzbanka filtrującego, butelki, bidonu lub innego pojemnika na wodę – warto zwrócić uwagę na stosowany w nim filtr. Tych natomiast znajdziemy bardzo dużo. Oprócz filtrów oryginalnych znajdziemy również ich tańsze zamienniki. Wbrew pozorom – zamiennik wcale nie musi być gorszy w pełnieniu swoich podstawowych funkcji. Do najpopularniejszych zaliczają się obecnie filtry Dafi, w które z łatwością zaopatrzysz się w niemal każdym sklepie specjalistycznym (stacjonarnym jak i internetowym).

Zasada działania filtrów jest dość prosta. Przepływająca przez nie woda zostaje oczyszczona z metali ciężkich, soli, azotanu chloru oraz zanieczyszczeń mechanicznych. W rezultacie – poprawiają się parametry smakowe i zapachowe wody, a także staje się ona zdrowsza i mniej obciążająca dla organizmu, niż woda prosto z kranu.

Do najczęściej stosowanych filtrów należą te wyposażone w cząstki węgla aktywnego – o niezwykle wysokim stopniu absorpcji zanieczyszczeń. Węgiel aktywny pozwala wyeliminować z wody związki chloru oraz zanieczyszczenia organiczne. Kawa lub herbata przygotowana na wodzie przefiltrowanej w ten sposób smakuje zdecydowanie lepiej!

Filtry polipropylenowe wykorzystywane są przede wszystkim do usuwania zanieczyszczeń mechanicznych. W celu usunięcia z wody jonów wapnia i magnezu, a także obniżenia jej twardości – warto wybierać filtry, w których składzie znalazła się żywica jonowymienna. Podobny efekt w odniesieniu do związków azotu pomogą nam uzyskać filtry azotanowe.

One Reply to “Filtry do wody – oryginalne i zamienniki. Jakie wybrać, by trafić?”

  1. Używam już od jakiegoś czasu filtrów do wody i bardzo sobie chwale. Woda czysta, pyszna – jak dla mnie same plusy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.