Foteliki samochodowe – co warto wiedzieć?

Dziecko w foteliku samochodowym

Artykuł partnera.

Posiadanie fotelika samochodowego to nie tylko bezpieczny wybór, ale i obowiązek. Według prawa w foteliku samochodowym musi być przewożone dziecko, które nie przekracza 150 cm wzrostu. Wcześniej zależało to także od wieku dziecka, po nowelizacji ustawy jedynie od wielkości dziecka. W przypadku starszych dzieci, które przekraczają podaną granicę wzrostu, możliwe jest przewożenie i zapinanie jedynie za pomocą pasów bezpieczeństwa.

Foteliki samochodowe dla dzieci to niezbędna ochrona przed zagrożeniami na drodze i komfort w podróżowaniu dla najmłodszych. Dobór fotelika powinien być przemyślany. Jaki fotelik samochodowy wybrać? Taki, który pasuje do dziecka i samochodu. Warto przejrzeć dostępne produkty w sklepie internetowym aby zawęzić grupę poszukiwań, jednak konieczne jest udanie się do stacjonarnego salonu i przymierzenie konkretnego modelu w aucie. Warto zwrócić uwagę na foteliki montowane tyłem podczas podróży samochodem, które są uznawane za szczególnie bezpieczne.

Fotelik samochodowy – jak dobrać odpowiedni?

Foteliki występują w różnych kategoriach wagowych i to jest głównym wyznacznikiem. Wyróżniamy trzy główne grupy fotelików samochodowych.

0-13 kg – wiek do około roku

Charakterystyczny w tej grupie jest ich konstrukcja, który przypomina kołyskę, dzięki czemu dziecko przewożone jest w pozycji leżącej. W przypadku samochodów z isofixem możliwe jest zakupienie specjalnej bazy, do której wpinany jest fotelik. Dzięki temu, cała konstrukcja, jest jeszcze bezpieczniejsza. Do zapięcia służą 5 punktowe pasy, które przymocowane są do fotelika. Montowane są one tyłem do kierunku jazdy. Wózki dziecięce w sklepie BoboWózki posiadają specjalne adaptery, dzięki którym możliwe jest umieszczenie fotelika na ramie wózka i wygodny transport dziecka lub wyskoczenie z fotelikiem na szybkie zakupy bez konieczności dźwigania.

9-18 kg – wiek od około 9 miesiąca do 4 roku

Ze względu na to, że przeznaczone są dla nieco starszych pociech posiadają przeważnie możliwość zamontowania w dwóch kierunkach: zarówno przodem jak i tyłem do kierunku jazdy. Choć sadzając dziecko tyłem na tylnym siedzeniu zyskujemy lepszą ochronę w razie wypadku. Zróżnicowanie wzrostu w tej kategorii wymaga, aby foteliki posiadały regulację, która umożliwi dopasowanie go i zapewnienie tak samo wygodnej jazdy roczniakowi jak i kilkulatkowi. Możliwe jest to dzięki regulacji oparcia pod głową. Dzięki temu, dziecko zyskuje więcej miejsca, a fotelik rośnie razem z nim. Ważne jest, aby nie kupować tego rodzaju fotelików zanim dziecko nie będzie samodzielnie siedziało.

15-36 kg – wiek od około 4 roku do około 12 roku

Ostatnia grupa fotelików samochodowych dla dzieci. Te foteliki posiadają możliwość regulacji wielu części, co sprawia, że będzie odpowiednio dobrany dla malucha jak i prawie nastolatka. W niektórych modelach wyróżnia się wielostopniową regulację zagłówka, w innych możliwa jest także zmiana szerokości całego fotelika. Bezpieczną podróż w tych fotelikach gwarantują pasy bezpieczeństwa samochodowe, gdyż nie posiada on własnych. W niektórych modelach jest także zamontowana poduszka powietrzna.

Testy fotelików samochodowych

Wybierając fotelik, powinniśmy zadbać o jego idealny dobór do wagi dziecka, samochodu, ale także sprawdzić jakie posiada certyfikaty bezpieczeństwa. Popularne są dwa: TUV oraz ADAC. Są to certyfikaty, które przyznawane są po przeprowadzeniu tzw. crash testów, czyli symulowanych wypadków. Dostępnych jest wiele rankingów, które zestawiają ze sobą konkretne modele, przez co możemy zawęzić nasze poszukiwania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.