Fotowoltaika do ogrzewania wody w gospodarstwach domowych i rolnych. Na czym to polega?

Zamontowana fotowoltaika do ogrzewania wody

Instalacje fotowoltaiczne z reguły mają za zadanie pokryć częściowe lub pełne zapotrzebowanie gospodarstw domowych czy rolnych na energię. W takiej sytuacji są połączone z instalacją elektryczną danych obiektów. Panele fotowoltaiczne mogą jednak być stosowane do bardziej sprecyzowanych celów, czego przykładem jest fotowoltaika do ogrzewania wody. Przy czym z powodzeniem można zdecydować się na takie rozwiązanie zarówno w przypadku gospodarstw domowych, jak i rolnych. Na czym dokładnie polega taka instalacja?

Fotowoltaika do ogrzewania wody

Najczęściej decydując się na instalację paneli fotowoltaicznych, niezależnie od tego, czy jest to fotowoltaika dla rolnika, czy dla domu mieszkalnego, inwestorzy stawiają na w pełni kompleksowe rozwiązanie, którym jest zaspokojenie zapotrzebowania na prąd w sieci domowej czy gospodarczej. W ten sposób oświetlenie oraz funkcjonowanie wszelkiego rodzaju urządzeń jest realizowane dzięki energii pozyskanej ze słońca. Można jednak wybrać wersję instalacji o bardziej wybiórczym charakterze, którą jest fotowoltaika do ogrzewania wody użytkowej. Na czym to polega?

Fotowoltaika i ciepła woda użytkowa

Trudno sobie wyobrazić współczesny dom czy gospodarstwo rolne bez dostępu do ciepłej wody użytkowej (CWU). Uzyskuje się ją poprzez podgrzewanie wody znajdującej się w instalacji wodnej. Sam proces podgrzania może być różny. Ciepłą wodę użytkową można otrzymać za pomocą wymienników ciepła i instalacji centralnego ogrzewania, podgrzewaczy gazowych lub elektronicznych czy bojlerów wodnych ogrzewanych grzałką (ogrzewacze pojemnościowe). Fotowoltaika do ogrzania wody to zazwyczaj zestaw paneli wraz ze sterownikiem, które pozwalają uzyskać energię potrzebną do ogrzania wody w bojlerze.

Zamontowana fotowoltaika do ogrzewania wody

Fotowoltaika kontra kolektory solarne

Już od dawna do ogrzania ciepłej wody użytkowej używane są kolektory solarne. Są to specjalne panele o zupełnie innej konstrukcji niż ogniwa fotowoltaiczne, które także korzystają z energii słonecznej, robią to jednak w nieco inny sposób. Rozwiązanie to nie jest jednak idealne. Największą wadą kolektorów słonecznych jest zależność o temperatury zewnętrznej i niska sprawność w okresach jesiennych i zimowych. Natomiast latem w czasie upałów może dochodzić do przegrzewania się solarów.

Fotowoltaika do podgrzewania wody jest zatem instalacją o wiele bardziej wydajną, która funkcjonuje bez względu na temperaturę. Dzięki temu nawet przy ujemnych temperaturach bez problemu uzyskamy ciepłą wodę użytkową. Ponadto instalacja fotowoltaiczna do podgrzania wody użytkowej nie wymaga ingerencji w instalację hydrauliczną domu czy gospodarstwa. Jest ona po prostu połączona z grzałką, która ogrzewa wodę w zbiorniku.

Przy czym warto tutaj zaznaczyć, że najbardziej opłacalnym rozwiązaniem jest kompleksowa instalacja fotowoltaiczna, która ogrzeje ciepłą wodę użytkową i zapewni energię potrzebną do funkcjonowania pozostałych urządzeń elektrycznych w obiekcie. Dzięki temu można zyskać nie tylko niezależność energetyczną, ale także spore oszczędności sięgające kilkudziesięciu procent!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.