Grunt głęboko penetrujący – co to i gdzie wykorzystać?

Grunt głęboko penetrujący

Artykuł partnera.

Jednym z produktów oferowanych przez sklepy budowlane jest grunt głęboko penetrujący, określany inaczej jako dyspersyjny. Można nabyć go w formie gotowego roztworu lub koncentratu, który wymaga rozcieńczenia z wodą w odpowiednich proporcjach. Dowiedzmy się, czym jest grunt głęboko penetrujący i w jakich sytuacjach może być przydatny.

Co to jest grunt głęboko penetrujący?

Grunt głęboko penetrujący to środek przeznaczony do zabezpieczania różnego rodzaju powierzchni – posadzek betonowych, tynków cementowo-wapiennych czy tynków gipsowych. Grunt tego typu zwiększa przyczepialność farb, klejów, glazury czy tynku, a także zwiększa przepuszczalność zapraw czy też mas samopoziomujących lub szpachlowych.. Jak wskazuje sama nazwa, grunt głęboko penetrujący wnika w podłoże, znacznie poprawiając jego parametry techniczne. Przy jego wykorzystaniu możemy ograniczyć chłonność podłoża, a także go wyrównać, dzięki czemu podczas malowania ściany zużywamy mniej farby oraz zapobiegamy problemowi smug i przebarwień po malowaniu. Pokrycie powierzchni gruntem głęboko penetrującym pomoże także w związaniu pozostałości pyłu.

Szeroka oferta środków gruntujących dostępna jest na https://www.bricoman.pl/materialy-budowlane/grunty-chemia-budowlana/grunty

Grunty dyspersyjne cechuje łatwość nakładania, ale trzeba wiedzieć, że w przypadku podłoży o dużej suchości i porowatości może pojawić się konieczności dwukrotnego pokrycia podłoża gruntem. Zaletą tych środków są także ich właściwości antyseptyczne. Oznacza to, iż materiał ten nie sprzyja namnażaniu się pleśni czy grzybów, co ma znaczenie zwłaszcza w przypadku powierzchni przykrytej wykładziną, na której teoretycznie panują warunki sprzyjające rozwojowi tego typu mikroorganizmów. Pozytywne jest też to, że grunty dyspersyjne przeciwdziałają tworzeniu się pęcherzyków powietrznych w wylewkach.

Zastosowanie gruntów dyspersyjnych

Grunty dyspersyjne mają szerokie zastosowanie zarówno w budownictwie mieszkalnym, jak i w budynkach użyteczności publicznej. Nadają się do wykorzystania we wnętrzach pomieszczeń i na zewnątrz. Z ich użyciem można zabezpieczać ściany i posadzki – zarówno nasiąkliwe, jak i nienasiąkliwe, choć nie poleca się stosować ich do podłoży o niskiej zwilżalności, gdyż nie będą w stanie dobrze spełnić swojej funkcji. Grunt dyspersyjny jest najczęściej wybieranym gruntem pod tynk, ale doskonale sprawdza się też jako grunt na elewację.

Pamiętajmy jednak, aby przed zastosowaniem gruntu głęboko penetrującego dokładnie przygotować podłoże. Powierzchnia musi być czysta, sucha i pozbawiona mikrouszkodzeń. Zaleca się, aby ją przeszlifować, a następnie starannie odkurzyć i odtłuścić, gdyż w ten sposób maksymalnie zwiększymy przyczepność gruntu dyspersyjnego.. Jeżeli natomiast podłoże ma ubytki, trzeba je najpierw wyrównać za pomocą masy reperacyjnej.

Podsumowując, grunty głęboko penetrujące to przydatne produkty, które ułatwiają estetyczne wykończenie różnych powierzchni. Warto jednak sięgać po jakościowe produkty, czyli grunty, które posiadają 10-12% cząsteczek stałych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.