Historia psychologii

Narodziny psychologii

„Psychologia  ma bardzo długą przeszłość, jednak jej prawdziwa historia jest bardzo krótka” (Hermami Ebbinghaus). Tak po prawdzie historia psychologii liczy sobie bagatela około 100 lat. Bo dopiero w XIX wieku zaczęto badać związki między wrażeniami, uczuciami a zachowaniem. Nie znaczy to jednak, że psychologia nie istniała, absolutnie.

Źródła psychologii

W pewnej, nieuporządkowanej formie, psychologia była obecna w praktycznie każdej wyższej kulturze, na przykład w tradycji hinduskiej jogi czy później w naukach filozofów greckich. Jednak wejście chrześcijaństwa wraz z jego doktrynami zablokowało możliwość poznawania psychiki ludzkiego umysłu. Spowodowane to było twierdzeniem, że każdy ma wolną wolę daną od Boga i nie ma możliwości manipulowania nią. Dopiero reformy w kościele chrześcijańskim, jakie miały miejsce na zachodzie Europy, pozwoliły na wyodrębnienie i narodziny nauki zajmującej się funkcjonowaniem ludzkiego umysłu.

Początki psychologii

Psychologia powstała z założenia z idei i tradycji intelektualnej filozofii oraz nauk przyrodniczych. Za jej początek uznaje się datę 1879 kiedy to Wilhelm Wundt założył w Lipsku pierwsze laboratorium, w którym prowadził badania nad psychologią eksperymentalną. On prawdopodobnie jako pierwszy nazwał się psychologiem. Oportunistycznie do nauk kościoła rzymsko-katolickiego, niemieccy filozofowie zaczęli wyznawać pogląd, że człowiekiem rządzą prawa natury. Prowadzone były badania eksperymentalne nad procesami psychicznymi.

Po latach wyodrębniły się trzy najważniejsze w historii sposoby poznawania psychologii, określane jako funkcjonalizm, ewolucjonizm i strukturalizm. Psychologowie zajmujący się funkcjonalizmem uważali za najważniejsze badanie celów oraz funkcji jakim służą poszczególne typy zachowań. Psychologowie zajmujący się ewolucjonizmem uważali, że tylko analizowanie czynników ewolucji jest możliwe w odczytaniu zachowania człowieka i jego zrozumieniu. Za to strukturalizm kładł nacisk na treści i strukturę psychiki jako najważniejszym czynniku poznawczym.

Źródła:

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Psychologia
  • https://courses.lumenlearning.com/wsu-sandbox/chapter/history-of-psychology/

3 Replies to “Historia psychologii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.