II edycja Międzynarodowego Festiwalu TRANS/MISJE – Wschód Sztuki organizowanego przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej

Dużymi krokami zbliża się kolejna, druga już, edycja Międzynarodowego Festiwalu TRANS/MISJE – Wschód Sztuki. Impreza artystyczna tak jak w ubiegłym roku, jest organizowana przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Szeroki wybór form sztuki, z pewnością zaspokoi nawet najbardziej wymagającego widza.

Międzynarodowy Festiwal TRANS/MISJE – Wschód Sztuki

Geneza festiwalu miała swój początek w Międzynarodowym Festiwalu Sztuk TRANS/MISJE. Wydarzenie trwające tydzień, zaowocowało kontynuacją tego przedsięwzięcia w postaci Międzynarodowego Festiwalu TRANS/MISJE – Wschód Sztuki. Jest on często określany terminem “małych TRANS/MISJI”, pomimo to, prezentuje równie wysoki format artystyczny. Dzięki temu, każdy ma dostęp do kultury wysokiej, za niewielkie pieniądze. Patronat nad wydarzeniem objęli Samorząd Województwa Podkarpackiego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gmina Miasta Rzeszów.

Co znajdzie się w programie festiwalu?

Źródło: https://teatr-rzeszow.pl/

W trakcie trwania festiwalu, każdy znajdzie coś dla siebie!

Od performansu po koncert rockowy. Spektakl czy wystawa? To Ty wybierasz co najbardziej Ci odpowiada.  Zaprezentują się tu artyści z Polski, Rumunii, Litwy i Bułgarii. Są to teatry: Teatr Dramatyczny w Szawlach (Litwa), Teatr Narodowy im. Vasile Alecsandriego w Jassach (Rumunia) oraz Teatr Credo z Sofii. Natomiast nasz kraj będzie reprezentował główny organizator festiwalu, czyli Teatr im. Wandy Siemaszkowej.

Tegoroczne wydarzenie będzie nastawione głównie na tematykę teatru dramatycznego. Wszystkie spektakle, performance czy wystawy, będą dotyczyły dramaturgii. Trudną, dramatyczną miłość przedstawi litewski teatr w komedii „Mariaż idealny”. Bułgarską scenę artystyczną zaprezentuje spektakl pt. „Tata ma zawsze rację”. Z kolei Rumunia zachwyci przedstawieniem o tytule „Szczęście, które minęło”, opowiadającym o refleksyjnym dojrzewaniu człowieka. Wśród wielu nietuzinkowych pozycji programu, zdecydowanie warto zajrzeć na spektakle gospodarzy. “Show and Go”, “Tango and Piazzolla” czy “Wesołe kumoszki z Windsoru” to arcyciekawe propozycje Siemaszkowej, które warto obejrzeć. Oprócz spektakli, będzie można obejrzeć wystawy Międzynarodowego Biennale Plakatu Teatralnego czy wystawę fotografii Przemysława Wiśniewskiego. To tylko niektóre z kilku wystaw jakie zostaną zaprezentowane w ramach festiwalu. Do wartych uwagi propozycji, należy dodać widowiska plenerowe. Nieograniczona przestrzeń jest swoistego rodzaju scenerią dla przedstawienia. Na terenie Zamku Lubomirskich będzie można obejrzeć spektakl “Vinum”, a także muzyczny performance teatru z Rumunii. Natomiast piątkowy wieczór zwieńczy koncert zespołu CHURCH ON WHEELS w restauracji Lord Jack.

Czy warto?

Oczywiście, że warto! Całe wydarzenie doskonale promuje kulturę wśród społeczeństwa, a przystępne ceny sprawiają, że zainteresowanie jest tak wielkie, iż niektóre spektakle mają już pełne obłożenie na dwa tygodnie przed festiwalem! Świadczy to o tym, że rzeszowianie szukają i mają potrzebę uczestniczenia w tego typu wydarzeniach kulturalnych.

Więcej o Międzynarodowym Festiwalu TRANS/MISJE – Wschód Sztuki można znaleźć na stronie https://teatr-rzeszow.pl/article/program-mf-transmisje-wschod-sztuki?l=2, tam również znajduje się szczegółowy program wydarzenia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.