Ile zarabia psychoterapeuta?

Psychoterapeuta ile zarabia

Umysł człowieka… Czym jest? Od wieków spiera się o to medycyna, religia i filozofia. Ile dziedzin, tyle prób zdefiniowania tego zagadnienia. Ostatnie dziesięciolecia obfitują w propozycje wielorakich form pracy z ludzką umysłowością.

Do kogo po pomoc?

W zależności od własnych potrzeb, możemy wybrać osoby różnych specjalności.

Zatem jaką pomoc można uzyskać u psychologa, a jaką u coacha, jaką u psychiatry, a jaką u psychoterapeuty?

Kim jest psycholog?

Psycholog to osoba, która ukończyła studia psychologiczne. Specjalista ów, zajmuje się z reguły opiniowaniem, diagnozowaniem, badaniem psychologicznym i kierowaniem na odpowiednie leczenie własnych pacjentów. Psycholog zajmuje się częstokroć interwencją kryzysową oraz wydawaniem orzeczeń i zaświadczeń o zdrowiu psychicznym, nie zajmuje się jednak terapią. O tym, ile zarabia psycholog przeczytasz w innym naszym artykule – https://www.odzyskaj.eu/ile-zarabia-psycholog/.

Kim jest coach?

Kolejnym specjalistą z zakresu ludzkiej umysłowości jest coach. Najistotniejszym faktem jest to, że coach również nie zajmuje się terapią. Do coacha zgłaszają się – nie ci, którzy mają problemy natury psychicznej, ale ci, którzy mają na względzie rozwój własnej osobowości. Coach jest stymulatorem ludzkich poczynań, pomaga przezwyciężyć bariery, motywuje do działania, towarzyszy w drodze rozwoju.

Kim jest psychiatra?

Psychiatra, natomiast, to lekarz medycyny, którzy zrobił specjalizację z zakresu psychiatrii. Psychiatra stawia diagnozę i zajmuje się leczeniem farmakologicznym pacjentów. To jedyny specjalista w dziedzinie ludzkiej umysłowości, uprawniony w naszym kraju do wystawiania recept.

Kim jest psychoterapeuta?

Rozmowa z psychoterapeutą
Źródło: Pexels.com

Psychoterapeuta, jak błędnie się jeszcze sądzi, nie musi być, ani lekarzem medycyny, ani nawet psychologiem. Aby być dopuszczonym do wykonywania tego zawodu, musi posiadać tytuł magistra, najlepiej studiów humanistycznych, a następnie ukończyć czteroletnią szkołę psychoterapii. ​Czas nauki w zawodzie psychoterapeuty szacowany jest nawet na 12 i więcej lat. Wynika to z pracy pod stałą superwizją, czyli ze spotkań psychoterapeuty z innym psychoterapeutą, legitymującym się certyfikatem superwizora. Ma to pomóc w zdobyciu odpowiednich kompetencji i ustalić poziom świadczonych usług.

Dodatkowo, psychoterapeuta musi obowiązkowo poddać się terapii własnej. ​Psychoterapeuta, jak sama nazwa wskazuje, prowadzi terapię psychiki, czyli zajmuje się profilaktyką i leczeniem zaburzeń natury psychicznej. Jednym z głównych narzędzi leczenia jest rozmowa. Psychoterapia, to leczenie polegające na stworzeniu relacji, opartej na zaufaniu. Zaufanie zaś buduje się przez długi czas, toteż terapia może trwać wiele miesięcy, a nawet lat.

Jakie są zarobki psychoterapeutów?

Nie jest prostą kwestią określenie zarobków psychoterapeutów w naszym kraju. To temat warunkowany wieloma czynnikami.

Psychoterapeuci mogą się starać o przyjęcie do pracy w ośrodkach zdrowia, zakładach opiekuńczo – leczniczych lub szpitalach, związanych z NFZ. Mogą liczyć wówczas na systematyczne dochody, niestety rzadko przekraczające tzw. średnią krajową. Jednostki NFZ, nie są w stanie zaspokoić potrzeb rynku w zakresie zdrowia psychicznego, stąd prywatne gabinety, cieszą się coraz większą popularnością.

Tutaj zaś, dochodzą kolejne czynniki warunkujące zarobki. Pierwszym z nich jest lokalizacja. Psychoterapeuci, pracujący w dużych miastach, typu Warszawa, Gdańsk, czy Kraków, pobierają honorarium, które oscyluje od 130 do 200 złotych za 50 minut sesji psychoterapeutycznej. Inaczej sytuacja wygląda w mniejszych miastach, gdzie ceny bywają niższe nawet o połowę.

Innym czynnikiem, wpływającym na wynagrodzenie terapeuty jest jego osobiste zaangażowanie w rozwój. Psychoterapeuci, często angażują się w prowadzenie szkoleń dla dużych firm, w psychoedukację na wszystkich poziomach kształcenia, w różnych typach szkół, spora część zajmuje się szeroko pojętą publicystyką.

Pomoc ze strony psychoteraputy
Źródło: Freepik.com

Wszystkie te działania, są sposobem na budowanie tzw. marki osobistej, czyli tworzeniem własnego szyldu, pod którym przyjmuje się pacjentów. Tu obowiązują proste zasady marketingu – im bardziej rozpoznawalna marka, tym wyższe zarobki.

Mediana na stanowisku psychoterapeuty

Jak wynika z ​danych, pochodzących z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń ​Sedlak & Sedlak​, ​miesięczne wynagrodzenie całkowite (​mediana​) na stanowisku psychoterapeuty, wynosi 4 160 PLN brutto. Co drugi psychoterapeuta otrzymuje pensję od 3 390 PLN do 5 070 PLN. 25% najgorzej wynagradzanych psychoterapeutów zarabia poniżej 3 390 PLN brutto. Na zarobki powyżej 5 070 PLN brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych psychoterapeutów.

Jak wynika z danych, pochodzących z moich osobistych kontaktów w gronie psychoterapeutów, nie brakuje i takich, którzy osiągają dochody w wysokości 15 000 złotych i więcej.

Jeśli jednak przyjmiemy, że specjalista jakim jest psychoterapeuta ma za zadanie przeprowadzić człowieka z jego zaburzonego świata do dobrostanu psychicznego i fizycznego, to warto, by była to praca, odpowiednio wynagradzana.

Artykuł napisała:
Elżbieta Bulik –
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.