Izolacja akustyczna – dlaczego warto o niej pomyśleć?

Mężczyzna uzywa izlotacji akustycznej w domu

W dobie troski o ekologię, dążenia do jak najniższych rachunków za ogrzewanie i redukcji ilości smogu słusznie kładzie się coraz większy nacisk na izolację termiczną budynku. Jednak o komforcie domowników w równie dużym stopniu decyduje izolacja akustyczna. W jaki sposób się ją wykonuje? Które elementy budynku powinny zostać wyposażone w izolację akustyczną?

Izolacja akustyczna – zalety

Nieprzypadkowo polskie prawo budowlane określa wymagania związane z izolacją akustyczną budynków, w szczególności chodzi o normę PN-B-02151-3:2015-10. W pomieszczeniach spędzamy średnio nawet 90% czasu, więc musi w nich panować cisza. Dźwięki, które mogą niepokoić domowników to:

  • hałas powietrzny zewnętrzny i wewnętrzny,
  • wewnętrzny hałas uderzeniowy,
  • hałas pogłosowy,
  • hałas instalacyjny.

Wystarczy dźwięk o natężeniu 35 dB, by pojawił się negatywny wpływ na ludzki układ nerwowy utrudniający między innymi zasypianie i rozumienie mowy. Przy dużo wyższych wartościach istnieje zagrożenie uszkodzenia słuchu. O izolacji akustycznej powinni pomyśleć wszyscy właściciele domów jednorodzinnych, zwłaszcza położonych przy ruchliwych drogach, w pobliżu lotnisk i w centrach miast.

Izolacja ścian zewnętrznych i dachu

Na szczęście za izolację akustyczną budynku odpowiadają dokładnie te same materiały, które powszechnie wykorzystuje się do izolacji termicznej – przede wszystkim wełna mineralna szklana układana na stropach oraz wełna mineralna skalna pokrywająca ściany zewnętrzne. Dobrze ocieplony dom jest również dobrze zabezpieczony przed hałasem z zewnątrz.

Izolacja akustyczna okien

Podobnie rzecz się ma w przypadku okien. Nowoczesne okna pasywne charakteryzują się bardzo niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła, jak również doskonałą izolacyjnością akustyczną wyrażoną w decybelach. Na te same parametry należy zwrócić uwagę, wybierając drzwi do budynku. Źle wykonana stolarka okienna i drzwiowa prowadzi do powstawania mostków termicznych przez które może uciekać ciepło, a do wnętrza budynku dostaje się hałas.

Izolacja ścian działowych

We współczesnym budownictwie bagatelizowana bywa za to izolacja ścian działowych, które często nie wymagają ocieplenia. A przecież komfort akustyczny polega także na wyciszeniu poszczególnych pomieszczeń, aby dźwięki pochodzące z łazienki, kuchni czy salonu nie zakłócały spokoju domowników przebywających np. w swojej sypialni. O izolacji akustycznej ścian działowych decyduje sposób ich wykonania – dobrze sprawdza się cegła ceramiczna klinkierowa i silikatowa. Dodatkową izolację akustyczną zapewnia też wełna mineralna szklana dostępna w formie płyt – na przykład AKUSTIK BOARD proponowana przez Knauf Insulation.

Izolacja akustyczna to obszar, który warto potraktować poważnie budując nowy dom lub modernizując obecny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.